Lonely – transgender blog

Dominika byla proměněna…

50 let od Stonewallských nepokojů

Červen7

Je červen, měsíc #PRIDEMONTH a k tomu 50let od Stonewallských nepokojů. 28. června 1969 v Stonewall Inn v sousedství Greenwich Village v Manhattanu v New Yorku došlo k policejní razii, která později přerostla v nepokoje a pouliční bitvy.

V 60tých letech 19století mělo ještě dvacet amerických států zákon o sodomii, která dovolovala kriminalizovat homosexuální chování a nejen to, jednalo se o zákony o sexuálních psychopatech, které podle chování a projevů umožňovaly justici odsuzovat neheterosexuální lidi na pět, deset let vězení a ve výjimečných případech také i na doživotí. V Pensylvánii a Kalifornii mohli být neheterosexuální lidé umisťováni až na doživotí do psychiatrických léčeben jako sexuální delikventi, ve kterých si procházeli léčbami za pomocí kastrací, lobotomií a elektrokonvulzivních a psychoanalytických terapií, jež daly za základ pozdějším konverzním terapiím (Katz, pp. 181–197.) (Adam, p. 60.) . V té době se věřilo, že lidé s odlišnou sexuální orientací nemají stejnou psychickou stabilitu jako ostatní jedinci a jsou proto pro společnost nebezpeční a mají za sebou více násilného jednání. Předpokládalo se, že většina sériových vrahů mohou být homosexuálové do té doby než psycholog Evelyn Hooker ve své knize The Adjustment of the Male Overt Homosexual tento mýtus vyvrátil. Americká psychiatrická asociace uvedla v roce 1952 homosexualitu do svého diagnostického manuálu a tím započala vlnu nesnášenlivosti.

O pár let později ještě v šedesátých letech nebylo moc podniků, kde by tolerovali LGBT lidi a tak se v baru v Stonewall Inn, který v té době vlastnila mafie, scházeli ti z nejchudších a úplně nejodsunutějších vrtstev LGBT lidí, mezi které patřili i translidé. Pro ostatní to byla spodina, byť tomu přecházelo předchozí sociálněpodmíněné vyloučení. Dámské šaty na lidech opačného pohlaví bylo považováno za nezákonné a města prováděla prohlídky, ve kterých bylo obviněno i mnoho univerzitních učitelů. Řádově tisíce homosexuálních lidí bylo ponižováno, obtěžováno, ocitlo se na ulici, neboť byli vyhozeni z práce a v horších případech končili v oněch psychiatrických léčebnách. Rok poté, co byla zařazena homoseualita mei duševní poruchy prezident Dwight Eisenhower podepsal zákon zakazující homosexuálům pracovat pro vládní instituce a jejich dodavatele. Společnost neúměrně zvyšovala frustraci vyloučených lidí vlastně kvůli ničemu, kvůli tomu, že existovalo silné stigma neheterosexuálních lidí.

V té době platilo pravidlo tří kusů dámského oblečení a když policie několikrát do měsíce před bary rozsvítila světla z aut a seřadila návštěvníky do jedné řady a zkontrolovala je, tak ti, co měli na sobě dámské šaty, byli rovnou zatčeni. Ostatní se obávali, aby se to nedozvěděli rodiny nebo zaměstnavatelé, aby pak neskončili na ulici. Ještě před Stonewallem přerostlo zatýkání v nepokoje v SanFrancisku v 24hodinové kavárně, ale to bylo nakonec potlačeno. Až zůstal jen jediný bar v New Yorku ve Stonewall Inn jako jediné útočiště LGBT lidí.

Onoho dne něco málo po půlnoci došlo k velké razii policie na tento bar ne moc velkých rozměrů. Jenomže to se však policii vymklo z ruky a už tak frustrovaní LGBT lidé začali klást odpor, který přerostl v třídenní místní nepokoje, které policie nezvládla a kterých se v ulicích po dalších několik dní zúčastnilo nakonec až dva tisíce LGBT lidí z okolí. Všude se začalo mluvit o právech neheterosexuálních lidí, píši neheterosexuálních, protože v té době byli všichni odlišní považováni pouze za „gay“ včetně transgenderů.

Přestože nepokoje neschvalovali všichni homosexuálové, hnula se tím celá USA k většímu prosazování občanských práv kupředu. Někteří homosexuálové dokonce byli spokojení i v takovéto době a to jen díky protekcím, které měli a něchtěli se jich vzdát na úkor práv ostatních, což ostatně lze vypozorovat i v každém režimu. Stonewallské nepokoje nebyly žádným vyvrcholením nějakého veřejného mínění nebo rozumového vývoje společnosti, pokud by tomu tak bylo, tak by i dnes byla považována homosexualita za trestnou bez nějaké změny, ale stalo se tomu kvůli nahromaděné frustraci lidí, kteří byli stigmatizovanou společností odsouváni mimo tuto společnost a až když byli v nouzi, začali se bouřit. Tlumil se tím potenciál jednotlivých lidí stejně tak, jako když ženy neměly volební právo. Města zaplavila hesla jako „gay power“ a „gay pride“ a veřejnost začala vnímat i ty menší rozdíly v podstatě člověka. O rok později po Stonewallských nepokojích se konal první Pride tehdy ještě nazývaný gay liberation day. Z další klasifikace nemocí byla po 26 letech homosexualita vyškrnuta z duševních poruch, protože přinášela do společnosti lidská utrpení ze své dávné zkušenosti s ohledem na vyvolaná stigmata. Po 50 letech a dvou revizích klasifikace nemocí navíc byla tento rok vyškrtnuta z duševních poruch i transsexualita.

Po 50 letech by tedy měl být tento #PRIDEMONTH oslavou začátku změn v destigmatizaci jak homosexuality tak i transsexuality. 29. června.

7 komentářů to

“50 let od Stonewallských nepokojů”

 1. On Červen 8th, 2019 at 1:00 :-) Says:

  Inspirace pro filmaře. Měli by o tomto týrání LGBTI+ lidí natočit seriál / film podle skutečných událostí a faktů a ve velké produkci jako byl nedávno uvedený Černobyl na HBO.

 2. On Červen 8th, 2019 at 7:08 Dominika Says:

 3. On Červen 8th, 2019 at 1:16 :-) Says:

  Tak po těch 50 temných letech na dně a bez práv by měli transgender lidé slavit a jásat, a ne aby naopak požadovali návrat zpět a zachování status quo psycho diagnózy, tak jak to některé české tranny existence požadují. Ale nejspíš chápu, tady jsme v České republice, tady byla totalita, normalizace, tvrdá ruka režimu a lidé jsou vycepovaní, a už jen žít a existovat i v současné České republice s takto poznamenanou populací, to je plnohodnotná psycho diagnóza sama za sebe!

 4. On Červen 8th, 2019 at 15:58 Mia Says:

  Tyhle české super-tranny jsou tím nejmenším problémem… Problém je, že ČR se prostě rozhodla nerespektovat zákony EU… A já SAKRA doufám, že dotyčná osoba, které NSS zamítl změnu pohlaví bez operace, to požene k evropskému soudu…

 5. On Červen 9th, 2019 at 11:56 :-) Says:

  Dá se v České republice film Stonewall někde vidět, nebo sehnat ?
  Ideálně s cz subtitle.

 6. On Červen 9th, 2019 at 12:12 :-) Says:

  V České republice se na všech úrovních transgender lidmi stále jen pohrdá, nerespektují se jejich skutečné potřeby a akorát se neustále dehonestují a dehumanizují.

  To má být ta vyspělá civilizovaná lidská společnost, která se tím tak pyšně honosí?
  Toto je naopak stále primitivní forma života, to co zde někteří lidští živočichové předvádí a jež rozhodují o jiných lidech, které jen a jen neustále jakkoliv selektují, ponižují, vyřazují, berou jim práva a odsouvají je na okraj společnosti.

 7. On Červen 9th, 2019 at 12:26 Dominika Says:

  To nevím, alenení to ten samý film jako Stonewall Uprising a jestli ho někde najdeš, tak sem můžeš hodit link.

Email will not be published

Website example

Your Comment:

 
 • Přihlásit se