Lonely – transgender blog

Dominika byla proměněna…

Androcur stojí za některými nádorovými onemocněními

Září8

Je tomu již delší dobu, co jsem zde psala článek o tom, že se mi příčí dlouhodobé užívání Androcuru jako antiandrogenu, který tlumí projevy a účinky testosteronu. Důvodem byly obavy, které vycházely přímo z příbalového letáku a nedovedla jsem si představit užívat takový lék dalších pět či deset let. Ze sdělení Hanky Fifkové vyplývá, že tento lék bude také užívat ještě dva roky po SRS více jak polovina jiných transgender žen, i přestože tento lék může způsobovat zhoubné i nezhoubné nádory jater a nezhoubné nádory mozku. Androcur po operativní změně u mne však přestal mít význam, abych ho nadále užívala a po domluvě se svou endokrinoložkou jsem ho raději nahradila Verospironem, který ač je původně diuretikum, spironolocaton působí prokazatelně proti účinkům aldosteronu, slabšímu testosteronu tvořeném v nadledvinkách, které post-op stále zůstanou jediným zdrojem testosteronu.

Nic proti cyproteronu acetátu, který je obsažen v Androcuru. Stále myslím, že není žádný lepší lék, který by stejně tak dovedl mírnit účinky testosteronu jako jiný(spionolacton, medroxyprogesteron). Myslím také, že svou roli v mé přeměně odvedl velmi dobře a jsem za to vděčná. I ANSM uzavírá, že tento lék nemá konkurenci.

Jenomže mé obavy se vyplnily. Francouzská Národní agentura pro bezpečnost léčiv ANSM vydala prohlášení o bezpečnosti tohoto léku. Hormonální léčba, kterou od 80-tých let uvedla na trh společnost Bayer se nyní zodpovídá za několik nádorů mozku. Ve Francii je z 80% předepsán ženám jako lék tlumící projevy hirstuismu a podle údajů pojišťoven tam tento lék užívá až 57tisíc pacientek. Čísla však mohou být vyšší, protože se v menším množství vyskytuje i v hormonální antikoncepci(Diane-35, Vreya, Minerva, Chloe).

S odkazem na studii, kterou provedla ANSM, má Androcur od roku 2008 na svědomí již více jak 500 nádorů mozku, přičemž pravděpodobnost nádorového onemocnění se zvyšuje přímo úměrně s dobou užívání. U pacientů, kteří užívali Androcur více než půl roku je riziko vzniku nádoru násobeno sedmi a 20násobně pokud expoziční doba trvá pět let. První výstraha tak přišla celkem pozdě před deseti lety od neurochirurga Sébastiena Froelicha nemocnice Lariboisière v Paříži, který se začal ptát, proč jeho pacienti s nádory oslepli nebo přestali mluvit, či jinak se stali hendikepováni. Bylo na čase prokázat spojitost s tímto lékem a to i přesto, že zaměstnanci společnosti Bayer vydali v roce 2011 studii, která prokazovala, že tento lék nemá přímou spojitost s nezhoubnými nádory. Varování však v příbalovém létáku zůstalo. Jenomže podle profesora Froelicha nebylo ve studii zkoumáno dlouhodobé užívání vyšších dávek a tak vytvořil v roce 2015 pracovní skupinu, která začala účinky androcuru hlouběji zkoumat. Došla pak k závěrům jak je výše uvedeno v pravděpodobnosti výskytu nádorů. Výsledky také donutily francouzské úřady, aby prozatím neschválili Androcur jako lék určený pro léčbu akné, endometriózy a hormonální antikoncepce. Navíc varují lékaře, aby se dlouhodobému předepisování vyhnuli.

Při zkoumání účinků byl zajímavý ještě jeden optimistický fakt a to ten, že po ukončení léčby se nezhoubný nádor začal zmenšovat. Na obrázku je velikost nádoru rok po ukončení hormonální substituce.

15 komentářů to

“Androcur stojí za některými nádorovými onemocněními”

 1. On Září 9th, 2018 at 2:05 :-) Says:

  Samozřejmě že Androcur je svinstvo, to jsem věděla hned od počátku, ale tady nebyl / není žádný doktor, který by byl ochoten a měl vůli předepisovat takové pokrokové bezpečnější antiandrogeny, které jsou menší svinstvem pro transgender člověka.

  Zeptej se třebas těch transgender z latinské Ameriky, které nabízejí v Buloňském lesíku u Paříže sexuální služby pánům za úplatu, jaký je průměrný věk jejich dožití? A to ani žádný Androcur nekonzumuji.

  Neexistuje žádná dobrá, účinná, bezpečná léčba a pomoc transgender lidem jak jim pomoci k opačnému pohlaví.
  Vše je pouze pokus, iluze, omyl, nejistota, neustálé hraní a vsugerování si opačného genderu, toť vše. Nic víc to není.

 2. On Září 9th, 2018 at 11:10 Eliška Liška Says:

  Teď si ještě zbývá položit zásadní otázku: co ty statisíce nebohých kocourků, dokonce i kočiček, kterým šílení chovatelé vnucují Androcur jako na běžícím pásu, aniž by vůbec chápali princip jeho fungování a zajímali se o dávkování?

  Ještěže už aspoň někteří veterináři na jeho nebezpečnost začali upozorňovat.

  https://www.novaveterina-slany.cz/clanky/28-co-umi-androcur

 3. On Září 10th, 2018 at 0:20 Erin Says:

  Dominika mozes sem prosim datblink na zdroj z ktprejo si cerpala? Dakujem

 4. On Září 10th, 2018 at 6:45 Dominika Says:

  V článku je přímo odkaz na studii a vyjádření ANSM https://ansm.sante.fr/S-informer/Actualite/Androcur-acetate-de-cyproterone-et-generiques-risque-de-meningiome-lors-d-une-utilisation-prolongee-Point-d-information

 5. On Září 10th, 2018 at 12:14 :-) Says:

  REAKCE: Eliška Liška

  Kočičky čtyřnohé + kočičky MtF jsou pro vědu a medicínu typu doktor Mengele, to jest pro testování a výzkum příznaků Androcuru tím nejsnadnějším / dobrovolným a zároveň nejlacinějším a nejlepším možným co se jim nabízí 😉

 6. On Září 10th, 2018 at 12:17 :-) Says:

  Za testování léčiv na transgender lidech, by měli transgencers lidé požadovat finanční kompenzace.

 7. On Září 12th, 2018 at 22:52 Eliška Liška Says:

  Re: 🙂

  Pokud tady někdo někdy zkoušel dělat pokusy na čtyřnohé kočičce, ví, že slovo „dobrovolná“ je bolestný omyl (často doslova, pokud se nevybavíte aspoň zimníkem a motorkářskými rukavicemi).

 8. On Září 13th, 2018 at 13:34 Grey Says:

  A to český doktor v klidu předepíše 100mg Androcur na den, protože předepisuje první co mu SÚKL hodí bez doplatků ani se nekoukne, že místo 50mg od Bayeru je tam 100mg cypoxal nebo jak se to jmenuje.

  IMHO se u hormonální léčby přeceňuje post/pre op. Že se to post-op “ zlepší“ se sem zavleklo z US fór. Tam to je pravda pro tu kombinaci spiro a polykání pilulek. Spirolakton taky není zázračný antiandrogeny. Ty jeho účinky na blokaci AR receptorů nejsou moc silný a blokace dalších androgenů nadledvinek pre-op nemá takový vyznam. Blokaci tvorby testosteronu jim tam dělá jenom estrogen, a pokud polykají 4,6 mg, tak je to na blokaci málo. Mají testosteron mezi F a M normou (3-10 nmol/l ) a post op jim to teprve vyznamně spadne k 1nM.

  U nás paradoxně na tom mohou být TG ženy post-op s testosteronem hůř po operaci když Androcur vysadí. Androcur je už při těch 50mg pomalu účinnější než samostatná SRS/orchidectomie. Zablokuje produkci testes a blokuje i produkci v nadlevinkach.

  Spíš se divim, že sexuologové moc nevědí o účinku samotného estrogenu na GNRH-LH-FSH OSU a zastavení produkce testosteronu. Že se s 1,5+ nmol/l dostane testosteron do ženské/post-op Normy je zaměřený u cis mužů s rakovinou prostaty. Stejně jim všechny estrofem cumlájí a tyhle hodnoty mají. Respektive mám to zmřereny pro konkrétní případ pre-op tg holky, že to samotný estrogen bez blokátorů stáhne dostatečně k tomu 1nmol/l testosteron. To teda bylo s injekcí neofollin, tam je ta hladina výrazně stabilnější. V principu by to mohlo fungovat i u cumlání, muselo by se vyzkoušet jak rychle reaguje LH na ty skoky hladin

  Každopádně od začátku nemusí Androcur vůbec dávat. Může se začít samotnym estrogenem a pak teprve hledat, který antiandrogen udělá nejmenší škody.

  PS. Spirolakton. Nemá přímo nebezpečné vedlejší ucinky, ale má několik vlastností které pro tranzici taky nemusí být pozitivní. Jde to dohledat en. . Možná se dokopu k tomu něco napsat.

 9. On Září 13th, 2018 at 16:47 Dominika Says:

  To sice ano jak píšeš, samotný estradiol dovede snížit hladinu testosteronu do 10nmol/l, což jsou takové ty vyšší hladiny u žen, avšak je tu velké ALE. Snížení působení testosteronu jako je vyšší růst ochlupení, padání vlasů apod. samozřejmě nižší hladina testosteronu vyvolaná vyšší hladinou estradiolu tomu pomůže, jenomže růst prsou se bez hormonu prolaktinu neobejde a ten na začátku HRT právě hodně zvýší progestageny(cyproteron acetát nebo medroxyprogesteron), jak jsem tu ze svých měření psala v průběhu HRT. Na růst prsou však samotný estradiol nemá až tak velký vliv, jak říká tato poměrně nová studie(Macias, Hector; Hinck, Lindsay (2012). „Mammary gland development“. Wiley Interdisciplinary Reviews: Developmental Biology. 1 (4): 533–557.) Samozřejmě k tomu musíme přičíst i nějaké ty predispozice.

  Spironolacton tlumí účinky aldosteronu. Po vysazení androcuru a přechodu na verospiron mi prolaktin opět klesl z nějakých 50 na 15. Pořád tedy platí, že z progestagenů je cyproteron acetát nenahraditelný a teď je jen na nás jaké riziko jsme schopny pro to podstoupit.

  Myslím, že to až tak špatný nápad není začít s estrogeny i antiandrogeny zároveň a u mladých lidí je postup dokonce opačný. Nejdřív antiandrogeny pro zastavení projevů puberty a pak estrogeny.

  PS: jestli jsi měl na mysli cysaxal, tak tam je cyproteron acetát také a to je právě ta látka, která může při vyšších dávkách vyvolat nádor, to není jenom tím výrobcem.

 10. On Září 13th, 2018 at 13:47 Grey Says:

  V antikoncepci je CPA jeden, nebo dva miligramy. Nevím jak jsou ty nádory závislé na dávce. Zase se tu hraje desítkami a stovkami milionů uzivatelek. U antikoncepce možná jsou větší problém trombózy z orálního estrogenu. Syntetický EE2 či v tom je je ještě horší než E2 u substituce. Antikoncepci dávají pomalu na akné a na genetický screening se kašle.

 11. On Září 13th, 2018 at 23:24 Grey Says:

  10nmol/l rozhodně není ženská hladina testosteronu. To je pomalu spodek mužské.
  Vršek ženské normy je někde k 2nM testosteronu. Zřídka se udává 5nmol.

  Estrogen samotný dokáže spolehlivě srazit hladinu do té ženské/post-op Normy. Ale musí to být hladiny na úrovni čís ženské ovulace (cca 1,5nmol/l Estrogenu)

  Androcur má kromě rakoviny, ještě hepatoxicitu a milion dalších vedlejších účinků. Medroxy progesteronu je bez dvou za dvacet. Zvýšit prolaktin jde úplně stejně dobře obyčejným progesteronem. Na jeho účincích sice není úplně schoda, neschodnem se na něm asi ani tady, pořád to nemá vedlejší ucinky typu sestřelení jater a rakoviny mozku co má Androcur. Pak je léčivo které se off-label používá na indukci kojení, dá se tím rozkrojit i TG žena. Taky to má vedlejší ucinky, ale pokud by klíč k vývoji prsou byl skutečně prolaktin (což IMHO není, minimálně ne samostatně) je to pořád bezpečnější než Androcur. Na studií se dům podívat, bohužel si myslím, že mimo estrogen, progesteron, prolaktin tam jsou další látky typu růstový hormon a insulin like grow factor co vývoj prsou dost ovlivňuji.

  Ano sry Cysaxal 100 je generikum Androcur, cyprotetron. Problém byl, že ho konkrétní doktor začal předepisovat v té dávce 100mg prostě proto, že jednu dobu SÚKL nehradil Androcur 50, ale Cysaxal 100.. těch 100 mg a to byla TG žena co neměla abnormální vysoky T, spíš naopak.

 12. On Říjen 15th, 2018 at 23:10 Grey Says:

  Nové URL zdrojového članku fr.
  https://ansm.sante.fr/S-informer/Points-d-information-Points-d-information/Androcur-acetate-de-cyproterone-et-generiques-risque-de-meningiome-lors-d-une-utilisation-prolongee-Point-d-information

 13. On Říjen 16th, 2018 at 6:23 Dominika Says:

  děkuji

 14. On Listopad 14th, 2019 at 22:33 Eliška Liška Says:

  Že je Androcur svinstvo, to víme. Ale dneska jsem byla v rámci Movemberu na besídce s onkologem, napadlo mě se na Androcur zeptat a ukázalo se, že dokonce ani čeští rakovináři ho nechtějí.

  Zkrátka čeští sexuologové jsou asi poslední klientela.

  To je ale hodně smutné.

  https://soundcloud.com/user985981939/androcur

 15. On Listopad 15th, 2019 at 8:09 Dominika Says:

  Děkuji za poznámku

Email will not be published

Website example

Your Comment:

 
 • Přihlásit se