Lonely – transgender blog

Dominika byla proměněna…

Antihejt sexuální harašení

Únor3

Nikdy by mne nenapadlo, že budu antihejtovat samu Dr. Hanku Fifkovou, kterou mám moc ráda a tímto doufám, že se mezi náma vztahy nezhorší, ale tak nějak se v tom jejím dnešním článku poznávám a i když už téma sexuálního harašení v médiích pomalu odeznívá(moc se o něm nepíše), tak bych ráda napsala odezvu na článek zvěřejněný na novinkách.

Paní doktorka Fifková je velmi empatická žena a právě pro svou práci raději upřednostňuje tu empatii nad nějakými vědeckými stanovisky svých kolegů, byť se mohou zdát nepřiměřené. Dokonce se začala věnovat i tématům, které tu empatii vyžadují a ve kterých má úspěch. Jenomže v tomhle moc emaptie už není.

Výše zmíněný článek je jen rozmělnění problémů, které nastaly a také odvedení pozornosti od jiných témat. V jednom ze svých dřívějších článků jsem tu napsala, jak na základní škole 7-9 třídy u nás holky procházely do šaten, kde byly soustavně chlapci osahávány. Ano chlapci si vyhledávali ta lepší místa při vstupu úzkou chodbičkou a čekaly na holky. Jestli to někomu vadilo, to ponechám na uvážení podle toho, co dál budu psát.

Nicméně tohoto pubertálního výlevu se pravidelně zúčastnovali zejména žáci z třídy B, což byla ta hloupější třída, u které se zrovna puberta projevovala silněji. Kluci ze třídy A(té chytřejší) se toho zúčastňovali zejména, když tělocvik byl v obou třídách spojený a rozdělený na kluky a holky pod vlivem těch více hormonálně ovlivněných a uhrovitých. Měla jsem za čest být v 90 letech minulého tisíciletí součástí třídy vzdělanějších premiantů a když to tak zpětně srovnám, tak ano byly jsme také zároveň třída feministicky založená, protože spolužačky se ve třídě individualisticky projevovaly a byly ostatními námi podporovány. Nejčastěji byla osahávána děvčata, která byla více vyvinutá a kterým to nevadilo. Ta šla vždycky jako první a takové ty nerdky a stydlivky až poslední. Kluci si v první řadě sáhly a ty na konci už nebyly tolik obtěžované.

Na první pohled by se dalo říct: „Když nechceš a nelíbí se ti to, tak jdi na konec řady!“ Jenomže to má ještě daleko závažnější dosah než se zdá a nejenže to v těch dívkách na konci řady pěstovalo pocit méněcennosti ale zároveň to budovalo i větší závažnější komplex, o kterém se rozepíšu.

Když naše spolužačka na hudební výchově nechtěla zpívat a rozbrečela se, nebylo to všem úpně jasné, co se děje. Zpívat nešla, ač byla velmi nadaná, ale dostala jedničku. Učitel také říkal, že ví, jak zpívá a na doučování byla dobrá. Trvalo velmi dlouho než tenhle učitel Parnahaj na své zneužívání školaček doplatil. A víte kdy se to provalilo? Až když byla čtrnáctiletá holka s ním těhotná. Pak se s ním rozvedla manželka a vyhodili ho ze školy. O pár let později.

Víte co? Jsou lidi hloupí a jednoduší, co to budou vždycky dělat okatě a pak ti, co to okatě dělat nebudou a hlavně při tom budou zneužívat svého postavení. Je docela špatné pro atraktivní a sebevědomou ženu vidět, jak ji někam nevezmou jen proto, že se s někým nevyspí nebo si nenechá sáhnout na svoje prsa. A ta pipka s trojkama kozama, co byla věčně vepředu to dnes zkouší jako profesionální fotografka až nakonec raději plete čepice pro děti. Sice to některé mohlo dělat dobře a zvyšovat sebevědomí v patnácti letech, ale v 25-30 ještě stále slyšíte, jak bere pozice, které mohly klidně dát některé jiné holce.

Sama za sebe se mohu jako žena svobodně projevovat velmi krátce, nicméně to nevylučuje, že na některé věci nebudu mít názor vypěstovaný již z minulého tisíciletí. Firma, ve které pracuji nejednou pomohla mne a když jim odpadl obchodní zástupce a pak i dlouhodobě omarodila zástupkyně pro severočeský kraj, nabídla jsem se jako pomoc. Vstala jsem shrbená od počítače a stala se ze mne sebevědomá obchoďačka ve firmě s nářadím. Za pár let co tam jsem se přiznám, že jsem nevěděla rozdíl mezi úhlovou a přímou bruskou nebo jaké jsou svařovací metody ale jako obchodačka jsem se živila dřív, když ten produkt byl o mnoho jednodušší jen jeden a ne sortiment 50tis položek. Jenomže tady nejde o to, co si našprtáte, ale jak působíte a vystupujete před cizími lidmi. Setkávám se tak se různými zástupci firem, kterými jsou hlavně chlapi. Když jsem před měsícem přijela do jedné firmy předat vánoční dárek, nejprve mi na vrátnici ofotili auto a bylo znát, že ona firma patří k těm horším, kterou rozkrádají zaměstnanci, protože ji neplatí majitelé apod. a nejzodpovědnější práce se vyžaduje od vrátného. Taková opravdová třída B.  Vyběhl z administrativní budovy pán a říká mi: „Taková pěkná paní k nám přijela, říkal jsem kolegovi ať jde se mnou, ale nechtělo se mu do mrazu.“

Svou upřímostí a že to na mne vybalil hned takhle na rovinu se zařadil mezi slizouny a to jsem slyšela i jiné horší sexistické dvousmysly jako třeba „pojďte se mnou za plentu, já vám to tam ukážu. To zní blbě že?“ na to dodal. Jenomže cizí člověk, kterého vidím poprvé a hned tohle? Být mi patnáct a mít prsa trojky, tak taky možná budu stát v první řadě. Taky by mi to možná zvedlo sebevědomí mimo těch matematických a fyzikálních olympiád. Jenomže onen sexuální skandál dostává jiný rozměr s tím, že za všechno tohle je podmíněn výsledek a kariéra. Nekončí to tím, že si o tom člověku řeknu, že je to oplzlý slizoun, ale ještě s náma nebude kvůli tomu dělat obchody. A ta pipka, co neumí ani fotit a plete čepice, protože nemá co dělat, má roli v seriálu? Nechala si na ně sáhnout a že takových podobných bylo určitě hodně podle toho, kolik se jich nakonec ozvalo.

Ano chlapi to přirozeně dělají, nám to občas zvedá sebevědomí a je příjemné když to dělají nezelstně. Někteří jsou ovládáni hormonama, někteří si jen víc jak měsíc nevrzli a některým svůj apetit vyrovnává jejich postavení. Musím uznat, že i mne moje drahá polovička občas dostane do kolen a to je kolikrát vůči mne vulgárnější než kterýkoliv chlap a to se občas v přitomnosti některých lidí vážně červenám. Když mi začne říkat „ty … moje“ neberu to vůbec zle ba naopak. Opět musím zdůraznit tu nezelstnost. Pokud si tím samozřejmě podmiňujete ještě něco jiného, je to rozhodně špatně.

Už to množství dívek, které se v kauze ozvaly o něčem vypovídá, že v nastaveném systému přidělování rolí ve filmech a seriálech dlouhou dobu bují něco zhoubného. Tím že se budou bagatelizovat obdobné problémy se hlavně přijde na sexuální zneužívání bezbranných dětí pozdě, až když bude nějaká těhotná a zrovna příklad na děvčatech základní školy je vůbec faux pas. Na to se nedá souhlasně reagovat a tím že to dělají všichni nemůžeme argumentovat.

Nepřekvapilo mě, že se Harvey Weinstein ukázal být zákeřným predátorem, hodnotí skandál slavného producenta herečka Alena Doláková.

posted under Antihejty
4 komentáře to

“Antihejt sexuální harašení”

 1. On Únor 4th, 2018 at 2:16 Šárka Says:

  Článek Fifkový o kritice Me Too jsem četla, nedělala jsem si o této sexuoložce iluze (snad jen krátce a do určité doby), ale tímto článkem mě Fifková naprosto ujistila kam patří (už na smetiště dějin, přestože má i nějaké ty zásluhy z minulosti /ono je totiž umění odejít v čas, pokud člověk nechce přijímat a chápat zásadní fakta a vývoj/) v jejím zatuchlém škodícím konzervatismem nasáklém světě, který stále propaguje i v pomoci a léčbě tg lidí, a jenž je pro řadu tg lidí v jejich neprospěch a s fatálními následky.
  Za mě palec dolů pro Fifkovou nejen za shození Me Too, ale hlavně za pohrdání a zlehčování a znevažování problémů žen, tg lidí a bůhví koho ještě.

  Iluze o Fifkový jsem ztratila už dávno, kdy mi po roce a půl docházení k ní ukázala svojí pravou tvář.
  A v tom dnešním článku o Me Too mi to tato sexuoložka zase jen potvrdila.

 2. On Únor 4th, 2018 at 2:39 Šárka Says:

  ještě dodám

  Sexuložka Fifková, sama na sobě jistě nikdy nezažila znásilnění, šikanu, ponižování, buzeraci, či změnu pohlaví.
  A pokud toto člověk nezažije a tímto si neprojde, pak nemůže nikdy pochopit ty druhé, kteří to prožili a prošli si tím.
  A to je další důvod toho jak smýšlí jak smýšlí, jak uvažuje jak uvažuje, a co a jak a kam napíše.

  Byla by zde na místě kampaň také o tom: jak zde lékaři děsně a hanebně jednají a zacházejí s pacienty.
  To lze totiž přirovnat k tomu, jak se oplzlí chlapi chovají k ženám.

 3. On Únor 6th, 2018 at 7:28 Erin Says:

  Precitala som si oba clanky a pre mna maju oba hodnotu.
  Dr. F. sa pozera na kampan viac z nadhladu a aj z pohladu doby v ktorej ti muzi ktori su obvinovani aj bez dokazov z nasilia.
  Velmi dobre poukazala na to ze sa nijako nemozu branit aj ked to vobec nemusela byt realita.
  Svet sa naozaj meni a muzi sa velakrat boja prejavit naklonnost aby neboli obvineni z harasmentu.

  Samozrejme neakceptujem sexualnu agresiu, zneuxivanie postavenia sef podriadena, nasilie fyzicke psychicke a o tom presne je kampan metoo.

  Cize v tomto sme s Dominikou zajedno.
  Ziadne slizke navrhy ak urobis TO… dostanes lepsi flek, peniaze, vyhody … ak nie.. tak ziadna rolanvo filme, bossing alebo sikana na pracovisku…
  Ziadne znasilnenia, obtazovanie. ci na pracovisku alebo kdekolvek kde ide zena :najma ak je sama a staci ze vyzera trosku atraktivnejsie/
  Kazda zena pozna to popiskovanie, poznamky, vykrikovanie na ulici, obtazovanie v bare, nechcene dotyky aj ked povie Nie. O tomto by sme mali hovorit.
  Nie je nie, nemam zaujem.
  Aj v predoslom obdobi som neznasala ked spoluziaci, kolegovia mali poznamky k dievcatam, zenam, akejkolvek ktoru videli len preto ze mala o kusok vacsie prsia uz si k nej dovolovali hadzat poznamky, navrhy.
  V zenskom svete je bezne ze su muzi ti ktori chcu zenu ulovit. Zoznamovanie sa vsak nema byt agresiou ak zena odpovie Nie.
  Praca je pracou a nie moznostou pre muza zneuzivat postavenie voci kolegyni. Priznajme si vsak ze su aj zeny ktore presne toto vyuzivaju pre svoj prospech.
  Zlatokopky su presny priklad.
  Staci hodit ockom, zaflirtovat a uz sa idu niektori roztrhat od ochoty lebo vedia ze „nieco“ dostanu.
  Pred par dnami bol publikovany clanok o obtazovani a metoo kampani aj u nas.
  vyberam z neho:
  ####
  Catherine Deneuve sa v otvorenom liste ohradila proti tendencii kriminalizovať mužov. „Túžba posielať mužov na jatky namiesto toho, aby sme pomohli ženám byť nezávislejšími, pomáha nepriateľom sexuálnej slobody,“ uviedla vo vyhlásení pre denník Le Monde stovka žien. „Znásilnenie je zločin. Ale neodbytné alebo nemotorné flirtovanie nie je zločin a ani galantnosť nie je agresiou mužského šovinizmu,“
  ####
  Slovenska herecka Z. Studenkova: /osobne ju nemusim velmi ale v tomto suhlasim:
  ###
  Herečka Zdena Studenková (64): Vedela som odmietnuť

  „Amerika vždy príde s niečím novým. Teraz je to harassment, sexuálne obťažovanie. Je smiešne tvrdiť, že to platí len v šoubiznise, existuje to v každom povolaní. Mnohokrát je to založené na tom, že muž má záujem o ženu a vôbec za tým nemusí byť ambícia ponúknuť jej zvýšenie platu. Je smiešne vyťahovať to po toľkých rokoch. Pokiaľ šliapala kariéra, tieto dámy mlčali, a teraz rozprávajú detaily. Samozrejme, odsudzujem akékoľvek vydieranie a zneužívanie mladistvých. Pokiaľ je však dotyčná dáma plnoletá, tak je jej problém, či ide do izby s producentom alebo s režisérom, pretože si myslí, že jej ide ukazovať motýle.

  Pochopiteľne, aj mne sa niečo také stalo. Nevyplývalo to však z toho, že by mi režisér chcel dať ďalšiu rolu, ale z toho, že sme spolupracovali dva mesiace a mal pocit, že sa mu na mne niečo páči. Vždy som tieto veci ukončila tým, že som sa zasmiala a povedala: Ale, prosím ťa, neblázni! No a bolo vybavené.
  ###

 4. On Únor 9th, 2018 at 21:21 Šárka Says:

  Dnes, kdy žena, tvor ekonomicky nově zcela soběstačný, dokáže děti živit a šatit bez spolupráce s mužem je muž naopak v koncích. Za celou dobu svého vývoje si zvykl reagovat na existenční ohrožení fyzickou likvidací hrozby. Ženu však zlikvidovat nemůže, protože by s tím zahlušil i vlastní budoucnost. Co mu tedy zbývá? Přežije jako gladiátor pro zábavu? Jako trubec? Jako jakýsi juniorní partner? To bude úkol pro myslitele 21. století, zbudou-li nějací.
  Zdroj: https://www.flowee.cz/sex-vztahy/3622-kampan-metoo-jako-soucast-revoluce-maji-muzi-na-kahanku

  Podle mě si za to mohou chlapi sami, to oni nejspíše ženy zpznili poviností vykonávat téměř po celý život pracovní činnost v pracovním procesu, a protože nedali ženám na výběr a poslali ženské defakto povině a nuceně makat do fabrik a dalších jobů, bez ohledu na to, aby ženy měli na výběr, zdali se jim to líbí nebo nelíbí, a zdali makat chtějí a nebo nechtějí a chtějí žít a být raději v domácnosti, či se jinak realizovat.

  Možná je otázka, zdali tu povinnost celoživotního makání v pracovním procesu u žen, mají na svědomi chlapi a nebo feministky.

 
 • Přihlásit se