Lonely – transgender blog

Dominika byla proměněna…

Boj proti testosteronu v atletice

Květen1

Caster Semenyová společně s Jihoafrickou republikou prohrála arbitrážní spor s mezinárodní atletickou federací o hladinu testosteronu tělech intersexuálních lidí a lidí s dalšími genetickými odlišnostmi. Ona a další atletky s odlišným vývojem budou muset užívat léky na snížení hladiny testosteronu na soutěžích IAAF. Arbitrážní soud zjistil, že toto pravidlo je sice diskriminační, ale že jinak tato diskriminace je nezbytná, rozumná a přiměřená za účelem ochrany integrity ženské atletiky. To je zase nález jako víte co.

Caster Semenyová je oprávněna zúčastnit se nadcházejících soutěží jako je Diamond League a je také oprávněna se odvolat do třiceti dnů ke Švýcarskému tribunálu. Ostatní atletky, které už chtějí startovat na mezinárodních soutěžích musí splnit minimálně šest měsíců léčby. Ta bude závislá nejspíše na užívání cyproteron acetátu, který nejenže likviduje testosteron, ale také ten zdravý aldosteron z nadledvinek. Sportovkyně tak nejenže riskují rakovinnotvorné nádory jater a mozku, jak bylo s dlouhodobým užíváním zjištěno, ale také se tím ztrácí možnost počít potomky, neboť cyproteron acetát je v těchto lécích obsažen ještě ve větší míře než je v antikoncepci.

Rada OSN pro lidská práva označila tato pravidla zbytečnými, škodlivými a ponižujícími. Ministr sportu Jihoafrické republiky je též označil za porušování lidských práv. Caster podpořil i dvojnásobný olympijský vítěz Edwin Moses. Martina Navrátilová se ihned poté vyjádřila, že je tento rozsudek nespravedlivý a v zásadě nepsrávný, protože Caster neudělala nic špatného a je hrozné, že teď bude muset brát léky, aby mohla soutěžit. Zatímco na druhou stranu Paula Radcliffe toto rozhodnutí bere jako nutnost k ochraně ženského sportu.

IAAF stále věří, že testosteron přináší výhodu běžkyním na jedné míli a bylo docela směšné číst o tom, jak se vyjadřují k možnému ohrožení světového rekordu na 800m, který stále drží Jarmila Kratochvílová. Zcela logicky pokud by tomu tak bylo, stačilo by Caster Semenyové přeci zvýšit hladinu testosteronu a mohla by ho přeci jednoduše pokořit. Jenomže nad tím se právě nikdo nepozastavoval. Všichni se shodovali nad tím, že pokud by Caster vůbec chtěla tento rekord pokořit, musela by delší dobu trénovat speciální tempo. Doposud nejlepší čas Caster na této vzdálenosti byl pouze čtvrtým nejlepším časem v historii, což značí, že se výsledky Caster Semenyové pohybují pořád v ženském sportu. Jarmila Kratochvílová získala celkem 26 zlatých medailí z nichž dvě z mistrovství světa.

POST EDIT 3.6. Caster se odvolala k soudu ve Švýcarsku ve lhůtě třiceti dnů a ten v předběžném opatření rozhodl o zrušení verdiktu CAS.

posted under Tabu a mýty o TG

Email will not be published

Website example

Your Comment:

 
  • Přihlásit se