Lonely – transgender blog

Dominika byla proměněna…

Dá se změnit orientace?

Únor12

U transsexuálních osob jsem si odpověď na tuhle otázku kladla dlouho. Přece jenom jsem jedna z mála a na tuhle otázku bych ráda věděla odpověď. Všeobecně jsem měla za to, že sexuální orientace se změnit nedá a vlivem působení hormonů při HRT a při proměně, kdy se více začneme přirozeně projevovat žensky, se změní jen naše sexuální chování k tomu, jak by jsme si nakonec přály bez genderových předsudků. Ale neměla jsem žádné podklady k tomu, které by to potvrzovaly.

Na úvod chci zde upozornit neznalé čtenáře, že přeměna není kvůli tomu, aby jsme mohly všechny žít hetero životem a sexuální identifikace se u nás rozchází se sexuální orientací. U TS lidí je tento svět daleko rozmanitější. A jak je to tedy s tím sexuálním chováním doopravdy?

Genderbread-Person

Je všeobecně známé, že sexuální preference transsexuálních osob po SRS je nakonec podobná statistikám Motman Meier & T’Sjoen 2010 nebo Lawrence 2005.

Začnu zde u kluků tedy FtM female-to-male po HRT

72,6% bude vyhledávat heterosexuální vztah pouze se ženou

4,8% a to jen pouhých zůstane v gay vztahu s mužem

22,6% zůstane bisexuálních, tedy bez vyhraněné orientace

Toto rozdělení mne ani moc nepřekvapilo, protože většina z kluků je nakonec velmi mužné vizáže a k sobě hledají většinou ženské protějšky velmi feminních typů. Něco podobného homosexuálnímu vztahu zde lze předpokládat méně. Je také s podivem, že všeobecně si FtM kluci tohle uvědomují o dost dříve než MtF ženy.

Situace s MtF je o něco složitější:

33,3% nakonec bude preferovat heterosexuální vztah s mužem

25,8% nezmění v preferencích nic a zůstane orientováno na ženy v lesbickém vztahu

40,9% zůstane bisexuálních nebo se za ně bude považovat, tedy opět bez vyhraněné sex orientace

Zde je situace pořád taková nerozhodná skoro fifty fity a poměr bisexuálních orietací je všeobecně zarážející.

Zkoušela jsem hledat některé statistiky před zahájením léčby a před SRS operací, abych mohla porovnat statistiky, jak se změní orientace nebo chování a nenašla. Našla jsem pouze celkové statistiky transgender osob s původním mužským pohlavím, které zahrnují i heterosexuální travestity, což my samozřejmě nejsme, avšak jsem si dopomohla trochou matematiky a počítáním a vyloučením těchto osob ze statistik, abych si nakonec udělala obrázek, jak je to na začátku.

Toto je statistika TV/TS osob, jež nepodstoupily SRS a z nichž přesně čtvrtina podstupuje hormonální léčbu HRT.

68,6% preferuje vztah se ženou. Tedy jako muži v heterosvazku a jako TS po přeměně by to bylo nakonec v lesbickém.

4,5% preferuje vztah s mužem v gay svazku a jako TS by to po přeměně bylo nakonec v hetero svazku.

23,9% preferuje bisexuální vztah

3% jsou bez odpovědi asexuální

Protože vzorek obsahoval 57% heterosexuálních TV osob, snadno jsem si je metodou vyloučení a přepočítáním zpět na 100% převedla tento poměr a vyšlo mi toto s cca 5% předpokládanou chybou. První sloupec jsou trangender osoby celkem včetně hetero TV osob pro srovnání s ostatními, druhé číslo jsou jen transsexuální MtF před SRS v různé fázi a třetí číslo jsou orientace TS po SRS operaci.

68,8%  -> 32,9% -> 25,8% orientace na ženy

4,5% -> 10,5% -> 33,3% orientace na muže

23,9% -> 56,5% -> 40,9% bisexuální orientace

Zde je velmi zajímavá situace, kdy čistě původní orientace se statistickou chybou na ženy se vůbec výrazně s HRT a SRS nezměnila. Všimněte si také toho velkého poměru bisexuálních osob před dokončením přeměny, který se o něco zmenšil. Je tu však rozdíl o malinko větší jak 20% v rostoucí orientaci na muže. Tedy jsou tím myšleny vztahy, které jsou nakonec u TS žen výhradně heterosexuální a s ohledem na statistickou chybu se tyto vztahy vytváří právě z původně bisexuální orientace, kde je původní procentuální poměr právě o to vyšší. I když tady nejde jen o sexuální orientaci, ale o přitažlivost k určitému pohlaví, je poměr bisexuálních osob přesto vysoký.

Přesně to vystihuje jednu takovou genderovou stereotypnost: Každá druhá TS žena hledá někoho, s kým by si rozuměly nejen v tom sexuálním životě ale i v běžných věcech narozdíl od fyzické přitažlivosti, která je naopak více preferována TS FtM kluky a pak po HRT a SRS TS ženy změní sexuální chování a preference uzpůsobí podle toho. U TS žen rozhoduje v sexuálních preferencích spíše ta chemie, jak překvapující zjištění to je, když vlastně ženami jsme. Neměníme tedy svou sexuální orientaci vůbec, ale z bisexuálních TS žen, které původně kdy měly něco se ženou, se pětina z nás více vyhraňuje svým sexuálním chováním a svými preferencemi pouze na muže v heterosexuálních svazcích.

Závěrem se sexuální orientace u nikoho nezměnila, změnily se pouze u pětiny TS žen jejich sexuální preference a podle toho tomu uzpůsobily také své sexuální chování, které vedlo víc k heterosexuálnímu vztahu.

8 komentářů to

“Dá se změnit orientace?”

 1. On Únor 13th, 2015 at 1:10 Lucka Says:

  já naopak vím že se u dosti TS orientace mění, ale jaké jsou ty duvody je pouze spekulace a protože se mění člověk celkově, nejen fyzicky ale i psychicky, nejspíš to bude tak trochu kombinace všeho.

  nesleduju grafy, ale když je TS před přeměnou pouze na ženy, a v pruběhu nebo po přeměně se začne orientovat na oboje pohlaví nebo už pouze na muže, tak to změna je, a jestli je to změna pouze přepnutím v hlavě a připuštěním si sama sebe, nebo na to má vliv HRT, nebo je to kombinace všeho, je celkem jedno, změna tam nastala.

 2. On Únor 13th, 2015 at 1:24 Lucka Says:

  aby jsme si rozuměly, podle mého je uplně nepodstatné jestli je to změna sex. orientace, nebo sex. chování, nebo jak to nazveme, ale ta změna u některých nastane, a nemužeš říct že ne. ale jaký je ten duvod není podle mého duležité, je to pouze pojmenování té změny.

 3. On Únor 13th, 2015 at 17:09 Markétka ♡ Says:

  Pokud vím, v naší bibli se píše, že si MtF před operací nedovede představit sexuální styk s mužem. Po operaci tenhle „blok“ tak nějak odpadá. Někdy už i před ní, jak taky můžeme pozorovat.

 4. On Únor 13th, 2015 at 18:17 Dominika Says:

  Přesně tak, ten blok se s HRT nebo SRS odstraní a změní se jen to chování, které by jinak bylo potlačované. Sexuální orientace se nezmění a zůstává neměnná. A dokazují to i statistiky, ze kterých jsem to odvodila.

  Je ale hrozně zajímavé, že na počátku před HRT a SRS je velký poměr bisexuálních osob a to ještě víc než po.

 5. On Únor 13th, 2015 at 18:50 Lucka Says:

  tak si holky rozumíme, něco se prostě změní chichi, a změní se chování k určitému pohlaví. ono je fakt celkem jedno jak to nazveme, pro běžného pozorovatele je to prostě změna v sex. orientaci.

  ale jo je to blok, já to taky pozoruji, a spíš bych to nazvala že si to dokážu přiznat, a dřív si to zakazovala.

 6. On Duben 29th, 2015 at 15:47 Romana Says:

  Ahoj ,
  ráda bych se podělila o mou zkušenost.
  Změnila se mi sex orientace bez HRT z žen na muže během jednoho roku. Stalo se to tím, že jsem si ženský svět mentálně vnitřně povolila – smířila se sním a toto se pak mimo jiné událo. S manželkou mi to v sexu už skoro vůbec nebaví a fanatazíruji po mužích jako žena. Bylo a je to těžké se s tím vyrovnat.

  Chtěla bych se Vás zkušených zeptat.
  Jedna věc je asi sexuální přitažlivost druhá je schopnost se skutečně zamilovat.
  Jste toho schopny jako nově zrozené ženy? Kdysi jsem byla zamilovaná do mé manželky. Pokud změním pohlaví, zamiluji se do muže, který mne přitahuje fyzicky a mám s ním sex.intimitu?
  Zažilia nějterá z vás ?
  Těším se na vaše podněty
  Romana Roman K.Vary

 7. On Duben 29th, 2015 at 16:16 Dominika Says:

  já jsem taky z KV 🙂 Mne ženy přitahovaly jinak než muži a ti ani ne tak svým vzhledem jako spíš svým chováním. Takže oba světy jsou odlišné a když si jeden připustíš, tak je to jednodušší být pak bisexuální. Hodně TS zůstává orientováno opět na holky a svoje sex. chování nezmění a zase velmi málo TS holek, které byly původně na holky se „přeorientuje“ svým chováním výhradně pouze na muže. Těch už je málo, většinou jsou to ty, které byly orientovány už od počátku. Ale jo, já si to představit dokážu, jen najít někoho solidního s kým se dá vydržet nejen po sexuální stránce.

 8. On Červen 8th, 2017 at 9:46 Domčin transgender blog - lonely.cz Says:

  […] Může se změnit orientace? […]

Email will not be published

Website example

Your Comment:

 
 • Přihlásit se