Lonely – transgender blog

Dominika byla proměněna…

Dánská dívka

Září2

Lili Elbe se narodila v Dánsku, kde později v Kodani studovala na Dánské akademii výtvarného umění. Tam také potkala ještě jako Einar Wegener svou budoucí manželku Gerdu Gottliebovou. Jemu bylo 21 let a jí 19, když se vzali. Po studiích pracovali oba jako ilustrátoři, Elbe malovala krajiny a Gerda ilustrace do módního časopisu. Kvůli práci oba cestovali po Itálii a nakonec se spolu usadili ve Francii.

The_Danish_Girl_(film)_poster

Jednoho dne Gerdě nepřišla modelka, kterou měla namalovat v šatech a tak požádá Elbe, jestli se do nich nepřevleče. Elbe to pro ní udělá, odhodí zábrany a probudí to v ní touhu už takto zůstat. A zde vznikl překvapivě romantický příběh o tom, co dělat, když někdo, koho šíleně milujete, chce takovouhle změnu. Psal se rok 1912. Gerda se mezi tím stala úspěšnou malířkou a o rok později šokovala společnost, když vyšlo najevo, že ta nádherná ženská na jejích obrazech je její manžel. Lili byla představena Gerdiným přátelům jako Einarova sestra, aby se mohla zůčastňovat dýchánků, karnevalů a oslav. Pouze její nejbližší přátelé věděli to, kým doopravdy je a ona je bavila ve svém domě až do roku 1930, kdy dánský soud prohlásil jejich manželství za neplatné a celý vztah se jim rozpadl.

Gerda se znovu provdala za italského důstojníka a diplomata, se kterým se přestěhovala do Maroka. Lili ten samý rok odjela do Berlína podstoupit operaci změny pohlaví, která tehdy byla experimentální v plenkách a představovala čtyři různé operace. Nejprve Lili odstranili varlata, pak se snažili implantovat vaječníky, na potřetí ji odstranili penis v Drážďanech a po modelaci ženského přirození tři měsíce na to umírá, když se těšila na, až se bude moci provdat. Smrt „ubohé Lili“ hrozně zasáhla Gerdu, ta po nějaké době opustila manžela a vrátila se zpět do Dánska.

V roce 2000 o tomto páru napsal David Ebershoff román Dánská dívka, který se stal bestsellerem. 27. 11. 2015 v USA a 4. 2. 2016 v ČR bude uvedeno do kin stejnojmenné filmové drama. Trailer má za jediný den již přes milion shlédnutí. Po Tangerine a Boy meets girl velmi příjemný tip na to, aby jste si na něj ještě chvíli počkali.

2 komentáře to

“Dánská dívka”

  1. On Září 2nd, 2015 at 21:08 Erin Says:

    Citala som dnes o tom tiez na idnes. Tesim sa na film. Uputavka vyzera velmi zaujimavo.

  2. On Září 3rd, 2015 at 12:16 Ezechiel 2517 Says:

    režíroval to Tom Hooper, co dělal Královu řeč. Z ní jsem nebyl tak nadšeně, na to jaká sláva jí provázela, ale řemeslně byla furt zpracovaná dokonale. Tohle snad bude taky dobrý.

Email will not be published

Website example

Your Comment:

 
  • Přihlásit se