Lonely – transgender blog

Dominika byla proměněna…

Dvakrát měř a jednou řež – Komisuroplastika

Říjen19

Začátkem příštího týdne mne čeká komisuroplastika. Mohu si gratulovat, ten první půl rok jsem vydržela bez nutnosti meatoplastiky. To v češtině znamená chirurgické rozšíření močových cest, protože jejich zúžení je častým příznakem SRS operací a čeká poměrně velké procento holek ještě než podstoupí druhou operaci. Občas se mi močové cesty ucpávaly, ale pokaždé jsem to rozčůrala. Jednou jsem přeci jen byla na jejich rozšíření dilatačními katétry, což bylo velice nepříjemné, ale byla jsem moc ráda, že se jim je podařilo zavést. Lékař z urologie, který mi je rozšiřoval, říkal, že močové cesty jsou občas tak zúžené, že není jiná cesta než zavést katétr do močového měchýře přes břicho, který vám tam už nechají do té doby, než vás znovu vemou na sál. Ale tím nechci ostatní strašit, jenom s tím po operaci zkuste počítat, že takové komplikace mohou nastat.

Komisuroplastika znamená, že se odstraní přebytečná kůže pysků a vulva neoklitorisu se obalí vnitřními a uzavře, neovagína se víc rozšíří směrem dolů nastřihnutím. Občas je potřeba i neoklitoris mírně zmenšit. Dnes už na urologii termín komisuroplastiky domlouvají ihned po následné kontrole po propuštění z nemocnice po SRS v termínu cirka půl roku na to.

Upřímně nevidím žádný problém v tom, že se operace dělá nadvakrát, spíš bych to vyzdvihla jako výhodu.  SRS operace trvá 3,5 hodiny a komisuroplastika 2-3 hodiny. Během SRS operace dochází k předělání celého orgánu a  hlavně při ní dochází k přerušení nervových zakončení a jejich znovuobnovení na jiných místech(např. neoklitoris). Délka operace má tak negativní vliv na jejich znovuobnovení a strávit u jiných operatérů i 7hodin na sále a nechat se tak dlouho řezat může znamenat častější nekrotická místa. Navíc po pár hodinách je nový orgán pro představu už tak nateklý, že nějaké plastické úpravy musí být o to víc obtížněji proveditelné. Také mi připadá logické, že plastická operace vzhledu by se měla provést až když je jisté, že nově vytvořený orgán je plně zahojený.

Přesto všechno se spousta jiných operatérů než těch v Motole snaží udělat vše najednou a pak logicky dochází k většímu počtu reoperací. V Motole se reoperace provádí už z povahy operace, takže v pondělí nástup…

posted under Můj Timeline
4 komentáře to

“Dvakrát měř a jednou řež – Komisuroplastika”

 1. On Říjen 20th, 2016 at 16:35 Zuzka Says:

  Myslíš si, že v Motole trans ženy stále operuje doktor Jarolím a nebo tam operují nějací noví doktoři?

 2. On Říjen 20th, 2016 at 17:44 Dominika Says:

  Ahoj Zuzko, mne operovala MUDr Čechová, mám ji ve zprávě napsanou jako operatérku a když mi obvazy sundavala, tak si pochvalovala, jak se jí to dílo povedlo. V tu chvíli jsem to nechápala, páč jsem byla zdrogovaná morfiny, v příšerných bolestech a po třech dnech bych si na to ani nesáhla. Když jsem měla poprvé dilatovat, šly na mne mrákoty, mimochodem. Po čase zpátky si její práce vážím, je šikovná a hlavně taky moc hodná a empatická doktorka.

 3. On Říjen 21st, 2016 at 10:26 Zuzka Says:

  Aha, tak ten doktor Jarolím už v Motole nedělá ty SRS operace.

  Já se ptám proto, že se neustále tvrdí, že ty SRS operace v Motole dělá doktor Jarolím.

  Takže je tedy už nedělá on?

 4. On Říjen 21st, 2016 at 12:40 Dominika Says:

  Jarolím samozřejmě taky operuje, Čechová je jeho nástupkyně…asi to ale dlouho nebude trvat a bude je dělat jen ona.

Email will not be published

Website example

Your Comment:

 
 • Přihlásit se