Lonely – transgender blog

Dominika byla proměněna…

Geny translidí nalezeny!

Únor7

Již několikrát jsem psala o tom, že pokud se v budoucnu naleznou některé genové modifikace, které by znamenaly, že jedinec je transgender, znamenalo by to nepříjemný paradox. Na jednu stranu by bylo snadné určit, kdo je a kdo není transgender, na stranu druhou stejně jak s s genetickými variacemi je mnoho intersexuálních lidí, dálo by se stejně tak předpokládat, že by se takový výzkum nedal použít jako vodítko pro stanovení, jestli jedinec je nebo není transgender.

Nicméně výzkum vědců z Lékařské univerzity v Alabamě pod vedením Dr. J. Graham Theisena zkoumali DNA 30translidí(13 transmužů a 17transžen), kdy analýza byla potvrzena Sangerovými sekvencemi, a došli k závěru, že existuje minimálně 21 variací 19ti genů, které u translidí proestrogenově ovlivňují mozek v jejich životě a je tedy tímto možné stanovit, jestli je dimorfní vývoj mozku bude více mužský nebo ženský. Píši slovo „více“ záměrně, neboť bude určitě ještě záviset na dlouholeté absenci estrogenového působení, jak se mozek vyvíjí a kolik genových variant dostal člověk do vínku.

Dr. Lawrence C. Layman, vedoucí sekce MCG reprodukční endokrinologie, neplodnosti a genetiky na oddělení porodnictví a gynekologie univerzity říká, že nezáleží na tom, jaký máte pohlavní orgán. V prenatálním období je mozek schopen u uvedených variací měnit androgeny na estrogen a vystavit tím mozek takové emoční zátěži, která i později po narození, kdy se mozek vyvíjí bez estrogenového působení, mozku chybí. Časopis Scientific Reports a Science Daily, kde byla studie zveřejněna, píší o estrogenové koupeli. Jediné řešení je pak estrogeny doplnit v medikaci nebo u transmužů opačně je vyřadit a nahradit androgeny.

Varianty, které vědci našli, porovnávali s dalšími 88mi jinými studiemi cislidí a dalšími 120tisíci jinými variantami v daných úsecích, kde buď nalezené chyběli nebo byli vzácné a jedná se vůbec první studii, která nyní dovede stanovit rámec odlišností u translidí. Před lety jsem psala o tom, že podobná studie se začíná realizovat a získává se teprve grant, avšak nedovedla jsem si představit, jaký by mohla mít konečný dopad na translidi, pokud by se ukázalo, že pouze jen jedna varianta může určit, kdo je a kdo není trančlověkem. Něco mi teď říká, že těch variací může být nakonec více.

Studie na zvířatech pomohly identifikovat čtyři oblasti mozku, které mají za důsledek rozvoj mozku proestrogenově nebo naopak. Laboratorní studie u primátů pak prokázaly, že narušením těchto drah vede k projevům napříč pohlavími. Narozdíl od primátů, u lidí doposud nebyl vývoj mozku napříč pohlavími důkladně vyhodnocen, předpokládá se však, že genderová dysphorie se projevuje více v odobí puberty nebo ve věku 5let.

Theisen poznamenává, že jsme všichni plni genetických variant, které nám dávají buď modré oči nebo tmavé vlasy a většina z nich nezpůsobuje nemoce, jenom nám dávají možnost se s nimi vyrovnat. Myslí, že pohlaví je stejně rozmanité jako každá jiná vlastnost, kterou máme.

J. Graham Theisen, Viji Sundaram, Mary S. Filchak, Lynn P. Chorich, Megan E. Sullivan, James Knight, Hyung-Goo Kim, Lawrence C. Layman. The Use of Whole Exome Sequencing in a Cohort of Transgender Individuals to Identify Rare Genetic Variants. Scientific Reports, 2019; 9 (1) DOI: 10.1038/s41598-019-53500-y

2 komentáře to

“Geny translidí nalezeny!”

 1. On Únor 7th, 2020 at 13:26 :-/ Says:

  Zde je jeden z názorných příkladů toho, jak lidé mají historicky chabé znalosti a přesto lidem silově vymezili pomocí sociálních konstruktů jejich role ve společnosti.

  Kdo má vagínu musel a musí být žena plně splňovat ženské předsudečné očekávání a vykonstruované stereotypy, kdo má penis musel a musí být můž a musel splňovat mužské předsudečné očekávání a vykonstruované stereotypy.
  A řada lidí jenom proto žilo / trápilo se a žije / trápí se v rolích které jim byly společností vnuceny.
  Vnucené, odporné a mnoha tzrans lidmi nežádoucím je i to, pokud si stát pomocí medicíny po translidech vynucuje povinou chirurgickou změnu genitálií respektive chirurgickou kastraci a to jen pro úřední uznání, aby konzervativní obyvatelstvo mělo jakousi nejistou jistotu těch pochybných konzervativních sociálních konstruktů.

  Tvrdě konzervativní jsou zde katolická církev, konzervativní pravicové i levicové politické strany, a drtivé množství konzervativců je mezi obyvatelstvem nad 50 let.

 2. On Únor 16th, 2020 at 21:50 Eliška Liška Says:

  Jedna neuvěřitelná shoda okolností… skoro si říkám, jestli ve Wikipedii není nějaká chyba nebo někdo nepřetvořil dějiny…

  Sangerovo sekvencování pochází od Fredericka Sangera (1918-2013). Frederick Sanger se narodil v Anglii lékaři Frederickovi Sangerovi a Cicely za svobodna Crewdson.

  Nuže v USA žila paní jménem Margaret Sanger, za svobodna Higgins (1879-1966), která se zabývala antikoncepcí a poněkud se (nejspíš kvůli jejímu prosazování) namočila i do eugeniky, takže na ni republikánsky smýšlející černoši mají poněkud pifku. Protože plánované rodičovství nebylo v USA zrovna v kurzu, musela na chvíli utéct do Anglie… ona se ovšem provdala za amerického architekta Williama Sangera v roce 1902…

  Prostě mi jenom přišlo neobvyklé to příjmení a že když už je tedy někdo Sanger, tak dělá do biologie… nic jiného z toho nevyvozujte. Omlouvám se, že jsem vyplácala dvě minuty vašeho času.

Email will not be published

Website example

Your Comment:

 
 • Přihlásit se