Lonely – transgender blog

Dominika byla proměněna…

Hormonální subsituce není dostatečně účinná

Prosinec17

Možná si řeknete, že to je až skandální nadpis pro tento blog, avšak není. Takový článek nyní opravdu vyšel v JCEMu, deníku klinické endokrinologie a metabolismu a jež zveřejňuje studii nizozemských, belgických a italských klinik, které se zaměřili na průzkum 229 transgender žen na začátku přeměny a růst prsou při hormonální substituci. Ve výsledku pouze 21 žen po roce hormonální substituce získalo velikost podprsenky A a nebo větší.

Většina růstu prsou se vyskytla během prvních šesti měsíců. Během prvních tří měsíců byl průměrný nárůst o 1,8cm a další tři měsíce o 1,3cm, poté se ve třetím kvartálu snížil o 0,5cm a v poslední roční fázi končil na 0,2cm. Téměř polovina transgender žen dosáhla po jednom roce hormonální substituce velikosti AAA nebo méně než 8cm. Dalších 26% dosáhlo velikosti AAA od 8 do 10cm a 14% dosáhlo velikosti AA od 10 do 12cm. Největší objem dosahovaly trangender ženy více při těle, avšak hubnutí nebo nabírání hmotnosti nemělo na výsledek žádný vliv.

Účastnice byly pacientky na klinikách v Amsterdamu, Gentu a Florencii, kterou vedl vedoucí studie Dr. Christel de Blok z centra odborných znalostí genderové dysphorie na University Medical Center v Amsterdamu. Jeho závěr, který zmínil pro agenturu Reuters, je jak jinak než nepřekvapivý.

„Podle našich zkušeností trangender ženy mají příliš vysoká očekávání, které chtějí získat od hormonální substituce. Tato studie poskytuje lékařům nějaké důkazy o tom, že je lepší někdy méně myslet nebo doufat.“

Musím konstatovat, že toto je velmi vědecký postoj. Konstatování mírní Dr. Stuart Chipkin, výzkumný pracovník na School of Public Health and Health Sciences na univerzitě v Massachusetts, která se studie nezůčastnila.

„Velmi málo víme o tom, jak dlouho trvá tento proces u transgender žen a to je jeden z důvodů, proč je tato studie důležitá. Velmi málo víme také o tom, jaká jsou přiměřená očekávání u transgender žen. Společnost má pravděpodobně tendenci klást větší důraz na větší prsa, než je potřeba…Je také možné, že by vývoj mohl vypadat jinak po delší dobu nebo s různými dávkami estrogenu.“

Před čtvrt rokem také vyšla nová revize doporučení světové endokrinologické společnosti, která neobsahuje téměř žádné změny. Záměrně jsem se tedy zde o ní nezmiňovala, ač jsem si ji celou přečetla. Můžete si je obě porovnat. Zde je původní z roku 2009 a zde nová. Ta nová za určitých podmínek alespoň připouští možnost začít u dětských transgederů s hormonální substitucí dříve než při dosažení šestnácti let věku a to samé platí i o blokátorech puberty. Nereviduje však žádné změny v množství podávaných estrogenů a vychází z tabulek podle hmotnosti člověka, stále však jsme a budeme na 6mg denně Per Os. Sub Linguální užívání(rozpouštění pod jazykem) nebo stabilní a čtyřikrát více vstřebatelnější než PO transdermální užívání(v podobě mastí) se v tomto případě jeví jako velmi dobrá alternativa ke klasickým způsobům užívání, avšak ani tyto dva způsoby nejsou spásné.  Opět zde více než hladina estrogenů v krvi hrají velkou roli predispozice, což již čtvrtým rokem na hormonální substituci mohu potvrdit.

7 komentářů to

“Hormonální subsituce není dostatečně účinná”

 1. On Prosinec 17th, 2017 at 17:10 Alice Says:

  Flamewar in 4…3…2…1…

 2. On Prosinec 17th, 2017 at 18:33 Dominika Says:

  to nebyl záměr a tady se to nezvrhává…

 3. On Prosinec 18th, 2017 at 18:02 Šárka Says:

  mě by zajímalo co mám dělat, žádný doktor mi neumí poradit,

  užívám přípravek transdermální spray Lenzetto, 4 dávky denně, 2 dávky dopoledne, 2 dávky před spaním, celkem 4 x 1,53mg = 6,12mg denně,

  mám hodnoty hormonů v těle po půl roce užívání Lenzetta takové:
  Prolaktin 8.3 mU/l (1,8-20,3)
  Estradiol 0.210 pmol/l (0,072-1,309)
  Testosteron 0.45 nmol/l (0,42-2,06)
  Luteinizační hormon 60.0 U/l(15,9-54)
  Folikulostim.hormon 132.2 U/l 23-116

  Připadá mi to jako nedostatečné dávky abych měla více ženské hodnoty, a neměla hodnoty jako „jen nějaký zženštilý vykastrovaný chlap“ cítím se blbě, po takových nedostatečných dávkách estrogenu, a s tím souvísí další mé sociální problémy, protože si kvůli takové neučinné HRT připadám stále jako chlap, a nedokáži moc ve společnosti citít se se přirozeně jako žena a stále mám strach a obavy, že to na mě někdo pozná, že nejsem bio žena, ale že jsem transsexuální transsexuál co vypadá divně a podezřele 🙁

  S doktory nelze pohnout. Alespoň já takové neznám, který by mě předepsal bez problémů vyšší a účinou HRT.
  Já tomu doktorovi klidně podepíšu papír podobný tomu, jaký se podepisuje před srs operacemi, ve kterém se dobrovolně vzdávám své sexuality. Zde bych dobrovolně podepsala že mě hrt může zabít , ale hlavně chci mít dostatečné ženské hormonální hladiny!

 4. On Prosinec 22nd, 2017 at 14:45 Grey Says:

  Blbě se to komentuje když se dá dostat jenom k abstaktu studie a ne k tomu jaké přesně měli dávkování a co měřili přesně měřili na krevním rozboru.
  Protože třeba u cisF je korelace mezi růstem prsou a hladinami růstového hormonu a IGF-1 [ https://doi.org/10.3109/09513599809024960 ]. Jestli měřili IGF-1 a hGH a u trans žen korelace neni, tak je to dost překvapivé. Jestli neměřili, tak je to možná ten problém próz na žádný faktor ovlivňuje růst prsu nepřišli/proč prsa nerostou ani při vyšších dávkách E.

 5. On Prosinec 22nd, 2017 at 16:31 Dominika Says:

  6měsíců v odkazované studii je poměrně krátká doba na to, aby se daly vyvozovat nějaké závěry, hlavně takové kde by dál růst pokračoval(i 3cm za rok by bylo vyhovující, kdyby to bylo konstatní a neměnné). Navíc jak uvádíš, ve studii cis žen pouze 46% se za 6měsíců zvětšily o 7,5cm při 80mg estradiolu, což je pro představu cca 20x více než běžně máme předepsané. Pak ještě nevíme věk cis žen ve studii, zatímco u 229 transžen se dá předpokládat věk od 18 do 70 v průměru kolem 30. Ale pořád je to polovina cis žen, kterým se při podávání vysokých dávek prsa začaly zvětšovat, takže jen o vysokých dávkách estrogenů to není, jak už zde dlouhou dobu tvrdím. Pouze se z toho dá vyvodit závěr, že u cis žen s vysokými hodnotami jsou výsledky jen o trochu lepší než u trans a k tomu, obávám se, že kdyby bylo měření u cis žen i po tom půl roce, tak ten růst u cis žen bude mít také sestupnou tendenci.

  Začátek růstu lze vypozorovat zvýšenou hladinou prolaktinu, jak už jsem zde uváděla(prolaktin se běžně měří během HRT), možná by se dalo uvažovat i o IGF-1, to je zajímavý poznatek a díky za něj. Závěrem: Jde o to mít na začátku zvýšenou hladinu prolaktinu(možno tedy i IGF-1), aby měl estrogen nějaký účinek. Spíše co poradit, aby byly tyto hladiny zvýšené? Ve studii zmiňují, že pokud se hodnoty IGF-1 nezvýší, měla by se substituce přerušit.

 6. On Prosinec 23rd, 2017 at 11:37 Grey Says:

  V studie na IFG-1 ta dávka nebyla 20x větší. Přepočítávání E je ošemetné. Použitý Estradurin dělá stabilní relativně nízké hodnoty. Ve studii měřili E a měli hodnotu 160pg/ml= .6nM. tj. F “ ovulační norma. Je to srovnatelné cca 8mg /d u estrofemu PO, kombinace estrofem+gel. A minimálně na hodnotu v krvi je to několikrát méně než cumlání.

  Podstatnější je opravdu to, že zjednodušeně půlce cisF co měla vysoký IFG-1 prsa rostla a druhé půlce ne. U transF je procento ještě horší. Taky cisF mají v průměru vyšší růstový a IFG-1 než XY lidé. Souvislost?

  Že růst bude pokračovat stejným tempem je taky optimismus. Studii je vidět, že růst se zpomaluje a cisF se opět nenafukuji do nekonečna. Zase rostou v pubertě kde je vyšší i GH a IFG-1.
  IFG-1 he nějak svázaný s GH. Nejednodušší teoreticky bylo vyzkoušet podat E a růstový hormon současně. Udělat na to klasikou studii.
  Bohužel GH je docela problém. Cena/doping látka.
  U volně dostupných látek jako Chopin a argnin, které zvyšují GH a IFG-1 nepřímo je ta účinnost diskutabilní. Sport, pohyb zvyšuje taky, ale opět jen mírně.

 7. On Prosinec 26th, 2017 at 18:47 Dominika Says:

  tak to bychom na sobě mohly vyzkoušet… jen doufám, že mi nenarostou svaly…

 
 • Přihlásit se