Lonely – transgender blog

Dominika byla proměněna…

Knihy podle kterých šiju

Říjen14

Léto končí a tak nějak je najednou o víkendech více času. Na šití. Dnes jsem zrovna ušila kostkovanou košili, kterou po mne chtěla dcera. Upekla jsem makovou buchtu a byla možná naposledy na bruslích, mimo jiné. U dcery ve třídě přestal frčet maskáč, ale in jsou kostky a košile a navíc nám začíná puberta a není pro ni lepší barva než černá. Co je u nich in musím brát u děcek trochu s nadhledem, i když kostkovaných věcí mám celkem dost a i já se v tom cítím dobře. Vybrala si látku, knoflíky a já se dala do vytváření střihu. Jak jinak než sama bez pomoci. Shodou okolností jsme byly včera v HMku a CAčku a podobnou košili jsme viděly za čtyři stovky. Skoro tolik jsem dala i za látku. Jenomže když si na to sáhnete, cítíte, že se vám ta kupovaná za chvíli rozpadne, proto vůbec nelitujte svého času, který do svého koníčku vložíte. Když si s tím trochu pohrajete, tak ta kvalita obchoďákových věcí se těm vašim nevyrovná.

Po ohlasech, co zde nedávno byly pod posledními články, bych tím tedy chtěla představit pár knih, podle kterých jsem se naučila šít. Burdu tu klasickou se střihy uprostřed totiž zahoďte. Hrozně mi nevyhovovaly právě ty střihy. Žádný princess, záševků pomálu, dior už vůbec, pytle bez pasu, navíc nárameníky přes celá ramena, dělá to hrozně divnou mohutnou postavu. Na dvacetileté štíhlé slečně to působí dobře, ale po ušití nic moc. Po té, co jsem si přečetla články na modnipeklo.cz o střihové manipulaci, jsem si Burdu přestala kupovat. Možná tak, když už se vám líbí ty samostatné, ale ty časákové nebrat.

Krásné slušivé střihy jsem objevila v těchto dvou knihách, které obsahují skvělé nápady na šití pro ty, které si střihy vytvořit ještě neumí.

Láska na první steh od Tilly Walnesové je taková motivační kniha pro začátečnice. I když už z ní nečerpám, ráda se do ní vždycky podívám a nakouknu, protože mne vždycky dovede namotivovat. A co je hlavní, naučí vás různé pracovní postupy, tak jak mají být. Když budete všechno dělat podle ní, tak toho moc už nikdy nezkazíte. Ale vážně, na psí uši. Kniha vám představí takový malý šicí svět, do kterého se nejenže ponoříte, ale nakonec budete šít s láskou. Taková povinná četba pro začínající švadlenky. Je krásná, obsahuje hodně ilustrací, je čtivá, snadno se z ní dá cokoliv pochopit, co víc si přát. A jestli jste někdy šili podle Burdy, tak vás čeká několikero deja vu. „Že já to trubka neudělala takhle, jak je to tu napsáno.“ A pár citátů z ní:

Šití pro vás může být tak jednoduché nebo složité, jak jen si budete přát.

Nepotřebujete roky sbírání zkušeností, abyste si ušila šaty, které budete nosit s radostí.

Přistupujte ke střihům se zcela novým pohledem, tak abyste si vždy vytvořila osobitý unikát.

Tak jako v mnoha jiných věcech v životě, neexistuje ani v šití jeden jediný správný způsob. Dělejte vše tak, jak vám to vyhovuje.

Dejte si čas a užívejte si tvorbu vlasního modelu. Šití ve spěchu je k ničemu.

Nepodléhejte honbě za dokonalostí. Váš model bude vypadat určitě lépe než většina rádoby modelových oděvů, které potkáte na ulici.

Není divu, že je to moje nejoblíbenější šicí kniha, asi tušíte. Sukně a šaty od Christine Haynesové je naopak kniha, která vám představí jak si ušít šaty na několikero způsobů. Střihy se dají stáhnout z internetu pomocí odkazu v čárovém kódu. Podle ní zjistíte, že na slušivé šaty nebo sukni vám stačí pár střihů, ze kterých se dají dělat různé variace. Jestli chcete zůstat u začátečnického šití a ušít si něco opravdu pěkného, pak zde můžete najít inspiraci. Kniha vás velmi dobře posune dopředu ve chvíli, kdy vám chybí trochu té kreativity. Kniha je rozdělená do různých typů střihů a jednoduše vysvětluje, jak postupovat. Nelituji, že jsem si ji koupila.

Haním tu Burdu, ale přeci jenom z těch jejích katalogů jako je Burda Young se občas dá najít inspirace. Německé, italské, ruské, na jazyku nezáleží, za pade jde sehnat v některých galantériích, kde se jich zbavují. Umíte už šít podle Sukně a šaty a chcete si své střihy vylepšit, aniž byste znaly některé střihové manipulace? Zkuste se zde inspirovat.

Šití krok za krokem též od Burdy je trochu těžší na čtení, která se nedá zapamatovat a trochu chce být encyklopedií. Stejně tak jako burda střihy. Pokročily jste natolik, že např. potřebujete vytvořit rukávové rozparky, výstřihy, manžety nebo kapsy? To v jiných knihách nanajdete. Tahle kniha patří do kategorie „určitě se to bude hodit“. Nespěchejte v šití a zkuste do ní nahlédnout, pokud si chcete střih udělat po svém. Mnohdy totiž záleží i na tom, co uděláte nejdříve. Není špatná a pokud nestudujete na krejčovou, určitě ji využijete.

Teď představím dva takové moje poklady. Jestli zatoužíte vytvářet si vlastní střihy, tak tyto dvě knihy rozhodně musíte mít. První kniha Střihněte si na šaty od Lenky Velebové vás naučí si vytvořit základní střih, se kterým se dá dál manipulovat. Potřebujete jen znát rozměry a vytvoříte střih přesně pro vaši postavu. VP, OH, OP, OS, OK, DZ, HS, ale i BPPV, ZHP či ŠPr …a stovky jiných, pokud umíte vypočítat třetinu poloviny obvodu krku plus 0,75cm nebo přenést jednu délku do kružítka a vytvořit další bod, tak to nakonec dokážete. Poprvé nad křídovým papírem strávíte hodiny, ale pak si řeknete, že to stálo za to. Vytvořily jste základní střih na halenu s rukávem, šaty s límcem, mikinu, sako, kabát, sukni, tričko a kalhoty. Postoupily jste o třídu výš.

No jo, máte střih ale co s tím? Tento rok vyšel překlad knihy od Jo Barnfielda a Andrew Richardse Šití: Střihy. Manipulace, manipulace a nic víc. Pracujete se střihy, které jste si v přechozí knize vytvořily. Manipulace se záševky, spojování, oddělování, principy a přizpůsobení střihu a mnoho dalšího. Nepoví vám, jak střih na míru vytvořit, ale jak jej dál upravit. Proto se obě knihy pěkně doplňují. Podíváte se do Burdy a řeknete si, že si už nepotřebujete kupovat střih, protože si ho zrealizujete sami. Většinu určitě. Dovedete vytvořit svůj sen, aniž by se za vás modní peklo nestydělo. Přeci jenom ty střihy sedí a jsou perfektní. Mám ještě pár knih v elektronické podobě, které možná představím příště, ale do těhle, co jsem zmínila, určitě stojí investovat.

Všechny knihy najdete v běžných knihkupectvích a protože žádné z nich nepreferuji, tak sem nemusím ani dávat odkazy. Název knihy stačí zadat do vyhledávače.

 

posted under Můj styl
2 komentáře to

“Knihy podle kterých šiju”

  1. On Říjen 14th, 2018 at 21:38 Erin Says:

    Pekny vysledok. Burdu krok za krokom sa mi podarilo najst na internete. Je to tak ako pises „encyklopedia“ how to. Tu nemecku knihu prvu mi pozicala kamaratka krajcirka a z nej uz cerpam 🙂 Mame velmi podobne smerovanie aj ked ty si o dost dalej v siti uz.

  2. On Říjen 15th, 2018 at 7:31 Dominika Says:

    jj, ta první je suprová

 
  • Přihlásit se