Lonely – transgender blog

Dominika byla proměněna…

Mezinárodní olympijský výbor mění pravidla

Leden23

Po Stockholmském konsensu, který byl přijat v roce 2003, Mezinárodní olympijský výbor IOC mění svá pravidla. Ten obdržel v listopadu minulého roku po svém meetingu pokyny týkající se změny pohlaví a hyperandrogenity návrh nových pravidel, která umožňují větší zapojení transsexuálních osob. Olympijský výbor nyní vydal nové směrnice, jež otevřou dveře a umožní závodit několika sportovcům, přičemž stávající závazek IOC Světovému antidopingovému kodexu a WADA mezinárodních standardů zůstane neměnný.

RIO2016

Na olympijské hry se kvalifikoval Chris Mosier, který vyhrál duatlon ve Spojených státech v závodě mužů a který zatím chirurgickou změnu nepodstoupil. Umožní také závodit indické sprinterce Dutee Chandové, která nedávno vyhrála arbitrážní soud kvůli vyšším hladinám testosteronu. Nová pravidla sledují standardy NCAA z USA, která povolují soutěžit transgender ženám i mužům bez nutnosti operativní změny pohlaví. Na návrhu pravidel se podílela Joanna Harper, šéfka lékařské fyziky a radiační onkologie v Providence Portland Medical Center a mimochodem také transgender žena. Její hlas byl pro přijetí velmi důležitý.

„Nové pokyny IOC opravují téměř všechny nedostatky z dřívějších pravidel. Doufejme, že organizace jako ITA se rychle adaptují na tato pravidla a všechny zastaralé omezující trans pravidla vymění. Čekací doba závodění transžen se pohybuje od dvou let po operaci do jednoho roku po zahájení HRT. Čekací doba byla možná tím nejspornějším bodem mezi námi. Myslím, že jeden rok je rozumný kompromis.“

chris_mosier

Není jisté, zda-li i Mezinárodní triatletická unie ITA stihne schválit nová pravidla do dalšího světového šampionátu triatlonu a duatlonu a umožní tak závodit Chris Mosierovi.

Zatímco IOC přijal nová pravidla, IAAF Mezinárodní amatérská atletická federace stále doporučuje vrátit se k CAS standardům a to i navzdory tomu, že to byla právě tato federace, která prohrála arbitrážní soud s Dutee Chandovou. IAAF v pravidlech vymezuje podmínku chirurgické změny pohlaví a minimálně dva roky substituční hormonální terapie. Pro možnost soutěžit na Olympijských hrách je nyní uvedeno, že transgender muži mohou soutěžit v mužké kategorii bez omezení a u transgender žen je zapotřebí dosáhnout maximálního množství testosteronu v krvi 10nmol/l po dobu dvanácti měsíců. Součástí pravidel je sebeurčení k genderové identitě, které by mělo být samozřejmě neměnné, IOC k takovémuto rozhodnutí postačuje prohlášení, které by nemělo být změněno po následující čtyři roky.

GUIDELINES RECOMMENDED AT OLYMPIC CONSENSUS MEETING

1) Transgender guidelines 

A. Since the 2003 Stockholm Consensus on Sex Reassignment in Sports, there has been a growing recognition of the importance of autonomy of gender identity in society, as reflected in the laws of many jurisdictions worldwide.

B. There are also, however, jurisdictions where autonomy of gender identity is not recognised in law at all.

C. It is necessary to ensure insofar as possible that trans athletes are not excluded from the opportunity to participate in sporting competition.

D. The overriding sporting objective is and remains the guarantee of fair competition. Restrictions on participation are appropriate to the extent that they are necessary and proportionate to the achievement of that objective.

E. To require surgical anatomical changes as a pre-condition to participation is not necessary to preserve fair competition and may be inconsistent with developing legislation and notions of human rights.

F. Nothing in these guidelines is intended to undermine in any way the requirement to comply with the World Anti-Doping Code and the WADA International Standards.

G. These guidelines are a living document and will be subject to review in light of any scientific or medical developments.

In this spirit, the IOC Consensus Meeting agreed the following guidelines to be taken into account by sports organisations when determining eligibility to compete in male and female competition:

1. Those who transition from female to male are eligible to compete in the male category without restriction.

2. Those who transition from male to female are eligible to compete in the female category under the following conditions:

 • 2.1. The athlete has declared that her gender identity is female. The declaration cannot be changed, for sporting purposes, for a minimum of four years.
 • 2.2. The athlete must demonstrate that her total testosterone level in serum has been below 10 nmol/L for at least 12 months prior to her first competition (with the requirement for any longer period to be based on a confidential case-by-case evaluation, considering whether or not 12 months is a sufficient length of time to minimize any advantage in women’s competition).
 • 2.3. The athlete’s total testosterone level in serum must remain below 10 nmol/L throughout the period of desired eligibility to compete in the female category.
 • 2.4. Compliance with these conditions may be monitored by testing. In the event of non-compliance, the athlete’s eligibility for female competition will be suspended for 12 months.

2) Hyperandrogenism in female athletes

In response to the interim award dated 24 July 2015 in Chand v AFI and IAAF CAS 2014/A/3759, the IOC Consensus Meeting recommended: 

Rules should be in place for the protection of women in sport and the promotion of the principles of fair competition.

The IAAF, with support from other International Federations, National Olympic Committees and other sports organisations, is encouraged to revert to CAS with arguments and evidence to support the reinstatement of its hyperandrogenism rules.

To avoid discrimination, if not eligible for female competition the athlete should be eligible to compete in male competition

2 komentáře to

“Mezinárodní olympijský výbor mění pravidla”

 1. On Leden 23rd, 2016 at 11:14 Šárka Says:

  Hmmm, tak to je úžasný pokrok.
  O schválení takovýchto nových pravidel, ale jistě nerozhodovali čeští zákonodárci a čeští sexuologové, protože ti by bohdá nedopustili, aby nám zde ve společnosti běhali a mohli žít ženy s penisem a muži s možností rodit děti. Přes to vlak v České republice NEJEDE! V tomto státě je povinností chirurgický masakr na genitáliích, aby byl člověk uznaný jako žena nebo jako muž.

 2. On Duben 29th, 2016 at 7:45 Osamělý zápisník » Blog Archive » Osobnost Schulyer Bailar Says:

  […] pro zpřístupnění sportu transgender lidem a ze které čerpaly jiné asociace včetné té olympijské. Byla jedna z prvních, která si uvědomila, že zrovna její nejmladší sportovci nemají tolik […]

Email will not be published

Website example

Your Comment:

 
 • Přihlásit se