Lonely – transgender blog

Dominika byla proměněna…

Můj nový mezzosoprán

Srpen11

Tak jsem se dnes vrátila ze čtvrté návštěvy Comhealthu, kde jsem si odnesla zase několik dalších rad na cvičení, o které se tu s vámi podělím.

Třetí návštěvu jsem měla před dvěma týdny a tak tyhle dvě spojím do jednoho, ony ty metody jsou stejné. Od druhého cvičení po nepříjemném vyšetření hlasivek jsem cvičila dýchání do břicha a na různé jeho části a zkoušela víc mluvit při dýchání břichem. Teď k tomu nádech 1, 2, 3, zadržíme 1, 2, 3 a výdech 1, 2, 3 s obměnami přibylo trénování znělých samohlásek a neznělých souhlásek v kombinacích.

nejprve jsem šuměla: Nádech 1, 2, 3, výdech ššššššššššššššššššš 1, 2, 3, nádech 1, 2, 3, výdech čččččččččččččččččččč 1, 2, 3, nádech 1, 2, 3, výdech ááááááááááááááá 1, 2, 3 a pak é, í, ó, ú

a to jsem ty dva týdny zkoušela doma. Když jsem vařila, tak jsem se postavila k plotně a začala trénovat. V tu chvíli přiběhlo kotě a mňoukalo se mnou, aby mne ve vší vážnosti a správnosti tréninku podpořilo. Takže to vypadalo takhle: nádech, 1, 2, 3 ááááámňaúúúúúúáááááááá 1, 2, 3

Nyní na tréninku k tomu přibylo střídání mezi znělými samohláskami a neznělými souhláskami. Teď byla hodně důležitá správná artikulace, aby ten přechod byl rozdílný.  Když více artikulujete, tak to z vás jde tak trochu správněji žensky.

ššššššššááááááááááá, ššššššššššéééééééééé, ššššššššššššíííííííííííí, šššššššššššóóóóóóóó, ššššššššúúúúúú

čččččččááááááááááá, ččččččččččéééééééé, ččččččččččíííííííííí, čččččččččóóóóóóó, ččččččččččúúúúúú

a pak ještě přechod mezi neznělou souhlaáskou š nebo č s přechodem do znělé samohlásky á, é, í, ó, ú a pak zase než dojde k výdechu s přechodem zpátky do neznělé souhlásky. Tady je opravdu už hodně důležitá artikulace, protože to jinak bude znít špatně.

Jinak aby ty hlasivky nebyly tolik vyschlé a byly více uvolněné, nemohu se jenom pořád spoléhat na cvičení, tak mi doktorka objednala kapky z černého rybízu. To je úžasné, že když nemusíte moc ty všelijaké prášky proti dutinám a svědivé sliznici z alergie a dokonce ani když nevěříte v homeopatika, tak vám dobře poradí i s takovou alternativní léčbou. Za 50ml rybízových kapiček jsem dala 110 korun, tak je vyzkouším. Dále to ještě jednou zopakuji a co bych doporučila, že na hlasivky mi hodně pomáhá pít ráno a večer průduškový čaj s lipovým květem, anýzem a tymiánem, což mi také doktorka potvrdila, že tymián je bezvadný. V to doufám, že mi to pomůže můj hlas v této úrovni zafixovat bez nějakých zastření při troše cvičení.

A taky na závěr mi po čtyřech měsících, co jsem opustila Hradec Králové, kde mi měřily hlasovou hladinu naposledy, bych se chtěla pochlubit výsledkem, ke kterému jsem se dopracovala. Takže ze 160Hz Barytonu před čtyřmi měsíci mi hlas přešel přes Alt do hraniční části Mezzosopránu a je nyní na 240Hz ve střední poloze. Měření probíhalo ve zvukové komoře, kde mluvíte předem napsaný text různými způsoby a měníte výšku hlasu, tempo, hlasitost, zapíváte si atd. Přikládám svůj výpis. To dělám také z důvodu, ne že bych se opravdu chlubila, ale je na něm něco zajímavého a já si toho všimla už při prvním měření z Hradce a zase se mi to potvrdilo. Všimněte si, že když mluvíte nahlas při více dB, tak se frekvence hlasu posouvá až za 260Hz. To je velmi důležité a my, když na někoho mluvíme, je hlas více vyšší při důrazném hlasitém a srozumitelném mluvení, než když šeptáte a nebo mluvíte potichu. To vám dokonce ještě dalších 20Hz ubere. Proto, jestli chcete správně trénovat své hlasivky na lidech, nebojte se mluvit nahlas. Mne taky pomohlo si vsugerovat, aniž bych se do něčeho nutila nebo namáhala hlasivky, že ten hlas vychází z mé hlavy, kde rezonuje a představovala jsem si to na začátku, že rezonuje ne směrem na člověka, ke kterému hovořím, ale kousek za mou hlavou za temenem. Ale to už se opět opakuji.

hlasova_poloha

4 komentáře to

“Můj nový mezzosoprán”

 1. On Srpen 12th, 2015 at 20:08 Lucka Says:

  ahojík, zajímavé ,určitě se hodí každá pomoc či rada.

 2. On Srpen 12th, 2015 at 20:31 Dominika Says:

  no jasně, škoda že většina TS holek nikdy nic pro sebe dělat nebudou a raději budou hejtovat některé mé jiné posty. A o to to mají pak lehčí ty, které si nechají poradit.

  Hodně důležité je naučit/představovat si mluvit do hlavy a ne aby ten mluvní projev šel hned ven. To jsou dvě třetiny úspěchu.

 3. On Srpen 12th, 2015 at 21:15 Elišák Lišák Says:

  Velmi zajímavé,

  dalo by se tě někde slyšet mluvit, třeba po Skypu? Těch 260 Hz, to je opravdu působivé! Zajímala by mě proto barva, podle toho grafu – i když vypadá krapet jinak, než s čím jsem zvyklá pracovat „po inženýrsku“ – tam asi nejsou žádné nepříjemné ostré špičky.

 4. On Srpen 12th, 2015 at 21:23 Dominika Says:

  přijďte příští měsíc před komisí na sezení k HF a popovídáme si osobně nebo druhý den musím znovu do Comhealth
  Skype nemám, protože chlapi po mne chtěj sex via Skype 😀 http://lonely.cz/domi-griluje/

Email will not be published

Website example

Your Comment:

 
 • Přihlásit se