Lonely – transgender blog

Dominika byla proměněna…

Osobnost Cleopatra Kambugu – Perla afriky

Duben29

the_pearl_of_africa.cover_

Cleopatra Kambugu nechce být obětí, nechce být umlčována nebo zastrašována, chce svobodně žít a milovat svého muže. Aby se stala ženou v Ugandě, musela tvrdě bojovat. Jako jedna z mála lidí má to štěstí vystoupit otevřeně na veřejnost jako transgender. Je šťastná, protože se jí podařilo vycestovat a podstoupit SRS operaci v Thajsku, i přestože úředně v Ugandě zůstává stále vedená jako muž, což s sebou přináší spoustu problémů.

Jako transgender vyšla před třemi lety poté, co byl v Ugandě přijat antihomosexuální zákon. Objevila se na obálce časopisu Red Pepper a na to xenofóbní zákon potvrdil i tamní ústavní soud. Světová banka se snaží všechny země, kde se homosexualita trestá smrtí, donutit k ústupkům tím, že jim nebude poskytovat půjčky. Pro mnoho translidí je život v Ugandě docela těžký stejně tak jako pro Cloete z Namibie. Comingout zde znamená, že se po něm budete muset vypořádat s odporem a je lepší vše skrývat nebo být anonymní, aby přežili. Translidé, kteří jsou schopni se dostat k medikaci, nedostanou žádné nové doklady, je obtížné pak získat práci, cestovat, zřídit si zdravotní pojištění, mít přístup k zdravotní péči. Cleo právě pracuje jako správkyně grantů UHAI EASHRI (The East African Sexual Health and Rights Initiative). Vyrůstala v rodině z dvanácti dětí a otec všechny vychovával, aby žili beze strachu. I teď nemá strach o sebe a svou bezpečnost, přestože na hranicích byla několikrát nedůstojně nucena se svléct do naha a lékařskou zprávou dokazovat, že je to ta samá osoba, která je uvedena na dokladech. Mnoho dalších translidí stále nemá přístup k lékařské péči a podobné kontroly jsou pro ně o to víc nedůstojné.

cleopatra_kambugu_press2_large

Perla Afriky je milostný příběh mezi Cleo a jejím tichým a tolerantním partnerem Nelsonem, který s ní stál po boku celé přeměny po dobu jednoho a půl roku. Spolu jsou však již od roku 2004, kdy se seznámili na stejné škole. Ve svých 23 letech začala hledat na internetu informace o transgender lidech, sledovala videa a četla příběhy amerických a indických transgender, jak se vyrovnávali psychicky a zdravotně. Snímek zdůrazňuje všudypřítomnou diskriminaci a jak se Cleo angažuje na zlepšení podmínek pro transgender lidi. Doufají, že vrhnou světlo na neviditelnou transgender populaci v zemi zahalenou homosexuálními mýty a stigmaty. Jonny von Wallström následoval Cleo při všech událostech, ať už dobrých nebo špatných včetně momentů, kdy se snažila dostat na nohy po své operaci. Je to příběh o naději, kterou lze prožít v Africe. Je jednou z mála lidí, kteří v zemi chtějí zůstat a bojovat, aby bylo možné žít ve světě, který není kritický a kde se lidé mohou sami rozhodovat a respektovat rozdíly.

The Pearl of Africa

a story of love, hate and being transgender má premiéru zítra 30.4. na filmovém festivalu Hot Docs Canadian International Film Festival.

Email will not be published

Website example

Your Comment:

 
  • Přihlásit se