Lonely – transgender blog

Dominika byla proměněna…

Osobnost Wendy Carlos slaví 80

Listopad4

Pokud neznáte osobnost Wendy Carlos a pravidelně čtete tento blog a mag, tak byste to měli ihned napravit. Wendy Carlos je současná žijící transgender legenda, která významnou měrou přispěla k hudebnímu elektronickému žánru a právě za deset dnů 14. 11. bude slavit 80let.

Wendy Carlos se narodila roku 1939 na Rhode Island společně se svým bratrem do hudební rodiny. V šedesátých letech studovala na vysoké škole hudbu a fyziku zároveň. Později s Robertem Moogem vytvořili první klávesový syntetizátor, díky němuž vzniklo album Switched-On Bach, jež se pak stalo komerčním úspěchem s velmi dobrým hodnocením kritiků. Druhé album Plugging into the Steinway of the future se prodalo přes milión kopií a Wendy za něj získala zlatou 1969 a později platinovou desku 1986. Její skladby obsahovaly původní skladby Bacha, Wagnera či Tchaikovského. V té době se v americké soutěži hudebníků US Billboard 200 držela dokonce na desátém místě. Na to dále vytvořila hudbu pro dva scifi televizní filmy Marooned (1969) a A Clockwork Orange (1971) od Stanleyho Kubricka, kde použila vocoder. Roku 1980 vytvořila hudbu pro psychologický horor The Shining opět od Kubricka a opět znovu 1982 nahrála hudbu pro scifi film Tron od Walt Disney Company. Jako vůbec první syntetizovala zvuky zvířat a přírody, což později inspirovalo mnohé jiné umělce zakomponovat je do svých žánrů.

Už od útlého věku měla problém se svým pohlavím a věděla o sobě, že je dívka, která preferovala holčičí oblečení a dlouhé vlasy a nechápala postoje svých rodičů. Až když se přestěhovala do New Yorku v šedesátých letech, tak zde poprvé zjistila, co to je být transgender od v té době ještě známějšího sexuologa Harryho Benjamina. Roku 1968 začala hormonální substituci, která ji začala měnit vzhled. V průběhu živého koncertu Switch on Bach se symfonickým orchestrem ze St. Louis měla už nasazené falešné vousy, mužskou paruku a kompletně přestojená za muže byla uvnitř někde jinde. Totéž ještě udělala v roce 1970 na koncertě The Dick Cavett Show a od té doby začala vystupovat jako žena, kdy v květnu 1972 změnila kompletně pohlaví. Do konce 70 let ještě vydávala některá alba pod svém původním mužském jméně.

O své přeměně se rozhovořila pro časopis playboy s Arthurem Bellem, protože to byl v té době také symbolický magazín, který se skrze nahotu zajímal o lidské osvobození než přešel jen k té nahotě a Wendy Carlos se toho osvobození také dočkala. Zároveň si posteskla, že nevěřila, že společnost může být k ní tak tolerantní a že té skrývací šarády nikdy nebylo potřeba a že tím tak ztratila mnoho svých let. Se svým manželem se roku 1980 přestěhovala do Francie, ač stále většinou zůstávala ve Spojených státech.

Její album Switch on Bach obdrželo celkem tři ceny Grammy v roce 1969-70 za nejlepší klasické album roku, nejlepší klasický instrumentální výkon sólisty a nejlepší nahrávku klasické hudby. Roky poté byla opět několikrát nominována na Grammy např. za nejlepší album pro děti apod. V roce 2005 obdržela ocenění za celoživotní úspěch SEAMUS za příspěvek k rozvoji elektroakustické hudby.

Protože Wendy studovala fyziku, pomohla také vyvinout techniky pro dynamický rozsah snímání obrazů vesmírných těles v zatmění a její fotografie publikovala NASA na svých titulkách časopisu Sky & Telescope.

posted under Osobnosti
7 komentářů to

“Osobnost Wendy Carlos slaví 80”

 1. On Listopad 8th, 2019 at 7:23 Eliška Liška Says:

  Dvě ukázky…

  https://www.youtube.com/watch?v=AnhONV29dZw (0:00-1:15 Úvodní znělka Okna vesmíru dokořán – Wendy Carlos, J.S. Bach: Sinfonia To Cantata #29; to další je Vangelis)

  https://www.youtube.com/watch?v=Z3cab5IcCy8 (rozhovor z r. 1989)

 2. On Listopad 8th, 2019 at 8:41 Dominika Says:

  Děkuji

 3. On Listopad 8th, 2019 at 17:36 Eliška Liška Says:

  PS: k první ukázce – tak mě napadá, že je to docela bžunda, když znělku k televiznímu seriálu známého katolického apologety Grygara nahrála transgender skladatelka.

 4. On Listopad 8th, 2019 at 17:39 Dominika Says:

  jj, to je paradox…

 5. On Listopad 8th, 2019 at 17:50 Eliška Liška Says:

  A jedna úplně nesouvisející zpráva:

  Rodná čísla nebudou v občanských průkazech až od roku 2022

  Rodná čísla se nebudou zapisovat do občanských průkazů asi až od roku 2022. Podle platného zákona se rodná čísla neměla objevovat v dokladech vydávaných už od příštího roku. Vláda navrhla tříletý odklad s tím, že na to úřady nejsou připraveny, Sněmovna tuto lhůtu o rok zkrátila. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím souhlasil. Změnu nyní dostane k posouzení Senát. Vláda zdůvodnila odklad tím, že úřady ještě nejsou připravené na nahrazení rodného čísla v dokladech jiným číslem, z něhož by nebylo možné určit věk a pohlaví. Kritici ale poukazovali na to, že zrušení rodného čísla v občanských průkazech k počátku roku 2020 bylo schváleno už před deseti lety a ministerstva měla dost času se na to připravit.

  https://www.radio.cz/cz/rubrika/zpravy/rodna-cisla-nebudou-v-obcanskych-prukazech-az-od-roku-2022

  Do souvislosti také tento 9 měsíců starý článek: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/konec-rodnych-cisel-v-obcance-zaskocil-urady-vnitro-zada-odklad-40269944

 6. On Listopad 9th, 2019 at 14:13 Mia Says:

  Rodná čísla možná zmizí…
  Zmizí ale i písmena M/F?

 7. On Listopad 8th, 2019 at 18:09 Eliška Liška Says:

  A ještě ještě jeden nesouvisející příspěvek, který možná není vhodný k přímému publikování, protože je to docela „clocking“ a nepodařilo se mi během 15 sekund vygooglit, že by se dotyčná vyoutovala, ale když se podíváš a poslechneš si CTO (nejvyšší důstojnici pro technické záležitosti) firmy, která se zabývá výrobou linuxového mobilního telefonu, který slibuje, že majitele nikdy nebude vědomě odposlouchávat a chlubí se věcmi jako hardwarový vypínač kamery…

  https://puri.sm/products/librem-5/

  Noooo, já mám pocit, že slečna CTO je životem tak nějak inspirována k tomu zúčastnit se s plnou vervou prací na zařízení, které by mělo být antišmírovací. Kdysi jsme tomu říkali „living in deep stealth“…

  https://www.youtube.com/watch?v=KiItd6I3VHU&t=220s

  Takže zatímco pro povrchní trans-hejtry to může být odpuzující zjištění, pro přemýšlivé jedince může být tenhle „vnitřní motor“ firmy Purism něčím jako potvrzením, že si na té „privacy“ zrovna tahle firma (za ty prachy) fakt dá záležet.

Email will not be published

Website example

Your Comment:

 
 • Přihlásit se