Lonely – transgender blog

Dominika byla proměněna…

Podruhé v Comhealth

Červen16

Dnes jsem také byla v Comhealthu. Celkem jsem měla za ten den tři schůzky různě  po Praze a narozdíl od jiných mých cest, jsem to měla dneska celkem v klidu a nijak se nestresovala.

Jak tedy první cvičení probíhá, abych mohla mluvit víc žensky? S doktorkou Valáškovou jsme na prvním edukaci hlavně cvičily dýchání. Každý muž a každá žena mají totiž jiný způsob dýchání a proto také i mluví každý jinak. Muži se víc nadechují do hrudníku a mluví pří výdechu, což ovlivňuje sílu hlasu. Ženy zas dýchají více do břicha a mluví tak jemněji a zato i o něco více plynuleji, nemluví na jedno nadechnutí jako muži. Tohle je hrozně zajímavé a můžete si toho při komunikaci se ženami všimnout, že jim při mluvení vlastně nikdy nedojde
dech, protože je postupně uvolňovaný a zase se spodní část plic plynule plní. Takže se při tom vlastně dá mluvit i při nádechu, o což jsou ti chlapi ochuzeni. A to je taky jeden zásadní rozdíl mezi ženským a mužským mluvením.

Měla jsem to takový, že jsem si sama ze sebe dělala legraci, že kdybych začala zpívat, tak přijdu o všechny své kamarády. To jen tak pro představu.

logopedie

Jde o to si zvyknout na tento způsob dýchání a pak, když budete mluvit, bude ten hlas, tedy spíše způsob mluvení víc připadat žensky a vy si to nakonec nebudete uvědomovat. Ne že bych nemluvila o něco víc jemněji, běžné netrénované ucho těch rozdílů stejně moc nepozná a tak to mám na pár schůzkách už o něco lepší. Taky mi pomohla operace ohryzku a snesení chrupavky. Teď tam není ten hrbol a nějak mi to na t hlasivky netlačí a tak mohu mluvit o něco výš.

Takže jsme si stouply mírně roztáhly nohy a měla jsem si představit, že jsem strom a stojím pevně zakořeněná k zemi. Důležité je také si uvolnit horní polovinu těla, což mi nějak moc kvůli ztuhlosti nejde. Tak a teď začneme dýchat už jen do břicha a už nikdy ne do hrudníku. Nádech dva tři do břicha, jedna dva tři zadržet a zas jedna dva tři výdech. Poté jsem si lehla a zkoušela se nadechovat do různých částí břicha, do středu, do podbřišku, do stran, nahoru a pak na čtyři s delším intervalem, dýchat nosem, vydechovat pusou. Také jsme stály vedle sebe, já ji držela za břicho a ona zas mne a měla jsem za úkol dýchat stejně jako ona. Při tom jsem si všimla, že když vydechuje, tak se jí břicho zatahovalo, zatímco u mne při výdechu mělo tendenci povolovat. To je asi nejtěžší si to hlídat. Vesměs všechny další cviky byly v tomhle stylu. Při různých způsobech dýchání jsem zjistila, že nejvíc mi to jde v leže. Břicho se natáhne, zadržím ho a při uvolnění vzduchu se vyprázdní a stáhne samo, zatímco při stoji se povolí směrem dolů a už nemám nad ním kontrolu při nádechu.

Prý to musím provádět vždy, když si na to vzpomenu a hlavně pětkrát denně cíleně. Takže při zpáteční cestě cvičím.

9 komentářů to

“Podruhé v Comhealth”

 1. On Červen 17th, 2015 at 21:58 Anonym Says:

  Kdepak 🙂 I ženy dýchání do hrudníku a naopak i muži do břicha :)-správně do bránice. Není to dýchání do břicha.

  Třeba při ležení je to automatické.

  Dýchání do bránice pomáhá k tomu, aby se méně namáhaly hlasivky a tudiž jsme zvládli mluvit vyšším hlasem a hlasivky nebyly tak namáhány. Toto normálně ženy nepotřebují, nijak hlas nenamahájí.

  Samozřejěm u pěvců, herců, učitelů a pod. je dýchání do bránice důležité, aby si nezničili hlasivky 🙂

 2. On Červen 17th, 2015 at 23:11 Dominika Says:

  Když jsme si držely ruce na břichu, tak to bylo takové přirozené(tedy pro mne nepřirozené) Určitě pomůže nějaká kamarádka. Ale většinově ve způsobu dýchání rozdíl bude.

  Zpěváci mohou mít trénované bránice a jejich zpěv je pak o to víc silnější, jenomže rozdíl mezi mužským a ženským hlasem je pak jen v té hloubce/výšce. Tu já tak nějak moc jen tak nepřekonám a tak se musím naučit mluvit tak, jak to dělají ty, které jsou netrénované, což je pro mne snadnější.

 3. On Červen 17th, 2015 at 23:57 Anonym Says:

  Dominika: Jako nenasadíš ji vůbec? a nebo prostě nezvládneš tak soustavně mluvit?
  Já to teda nasadím, ale nedokáži to nějak zautomatizovat, jelikož mi to nezní ani moc příjemně a svůj normální hlas slyším v pohodě…jen lidi asi ne 🙁
  Takže asi Chrobok hlasivky, ale nevím, jak to přesně dělá, jestli t v zahraničí nedělají jinak.

 4. On Červen 18th, 2015 at 0:11 Dominika Says:

  Tohle jsem zjišťovala, když jsem tam u něj byla. V zahraničí dávají pod hlasivky silikonový implantát, ale on má na to nepoužívanou metodu, kdy ty hlasivky napne bez použití toho silikonovýho implantátu. I přes můj dávicí reflex, kdy jsem svoje hlasivky na chvíli viděla, si to dovedu představit, že to žádná legrace nebude. Je to pro představu jako balónek, který se nafoukne a pak roztažením otvoru píská výš. Zvedne se frekvence tím, že se štěrbina hlasivek zůží, ale bez edukativní změny to zní i tak neobvykle.

  Já žensky mluvím běžně a po chondrolaryngoplastice i do telefonu to nezní špatně. Valášková mi řekla, že tam slyší nějaké zastření a to jsem slyšela i já, proto k ní chodím. Bez vody a pitného režimu se cítím zatím nesvá. Ale z mého původního chrapláku se musím pochválit, že jsem pro to udělala hodně.

  Měla jsem to takový, že jsem si sama ze sebe dělala legraci, že kdybych začala zpívat, tak přijdu o všechny své kamarády. To jen tak pro představu.

  Ještě jedna věc: Chrobok tu operaci neudělá, pokud nebudeš mít alespoň nějaké výsledky z edukace. Říkala jsem mu to, že to mám jako dvě volby a nechtěl.

 5. On Červen 18th, 2015 at 0:25 Anonym Says:

  No čemu říká výsledky by mě zajímalo 🙂 Třeba vím, že trénují měkké nasazení, to mám přirozené jako každá žena, to jsem trénovat nemusela. Takže jedině u mě je s tou výškou hlasu problém, říkají to lidi…
  já si stejně myslím,že lidi mi lžou a mám špatný ksicht 😀 že s hlasem problém nemám…

 6. On Červen 18th, 2015 at 0:32 Dominika Says:

  mohu potvrdit, že většina lidí nepozná rozdíl mezi frekvencí hlasu a pokud je dostatečně měkký, tak jej považují za ženský včetně těch žen. To je cíl edukace, jsem realistka. Edukace mne nedostane do vyšších hlasů, ale u 95procent lidí bez hudebního sluchu mne situaci zlepší.

  Chrobok bere i ty špatné výsledky obzvlášť, ale neudělá nic, pokud se nesnažíš.

 7. On Červen 18th, 2015 at 0:27 Anonym Says:

  a pak se mi zvýšila freknvece hlasu o 15Hz, otázkou čím to je, jeslti mírným tréninkem a nebo HRT. I HRT má vliv na hlas nejspíše, sice se říká, že ne…

 8. On Červen 18th, 2015 at 0:43 Dominika Says:

  Na zvýšení hlasu taky nedovedu odpovědět. Mne se hlas zvedl sám od sebe a ten rozdíl byl tak rychlý, že jsem si toho všimla, že najednou mluvím jinak. Buď to bude tím, že mi ohryzek seřízli a netlačí mi na hlasivky nebo jsem v hlavě jen přepla. Hormony to asi nebude, protože ta změna byla fakt během měsíce a takové výsledky nejsou ani u FtM, kde ty jejich hormony na hloubku vliv mají.

 9. On Srpen 11th, 2015 at 21:24 Osamělý zápisník » Blog Archive » Můj nový mezzosoprán Says:

  […] jsem měla před dvěma týdny a tak tyhle dvě spojím do jednoho, ony ty metody jsou stejné. Od druhého cvičení po nepříjemném vyšetření hlasivek jsem cvičila dýchání do břicha a na různé jeho […]

Email will not be published

Website example

Your Comment:

 
 • Přihlásit se