Lonely – transgender blog

Dominika byla proměněna…

Sportovní spor roku IAAF vs Caster Semenyová

Únor16

Někteří zastánci tisíciletých křesťanských hodnot namítají, že tato společnost je dlouhou dobu zvyklá jen na dvě možnosti pohlaví a že vše ostatní akorát ničí jejich hodnoty včetně té tradičně postavené rodiny ne-li vše ostatní považují za moderní přebytek vzešlý z nějakého sociáního konstruktu, který je potřeba urychleně potlačit. Jenomže tato stejná společnost si za ta léta vymohla jednu velmi hloupou výsadu. Máš mezi nohama pindíka, tak jsi muž a pokud máš vagínu, tak jsi žena, narodíš-li se s oběma, jedno ti odstraníme, aby náhodou mezi náma neběhali těhotní muži a ženy bezdůvodně neroztahovaly nohy na gynekologickém křesle, toť trochu z pohledu extrémistů. Všechny ostatní variace se pak stejně odvíjí od toho, co má člověk dole a jste pak buď žena s odlišnými chromozomálními charakteristikami nebo žena s abnormální tvorbou testosteronu atd. ale pořád jste žena.

I přestože je Semenyová intersexuální člověk, IAAF v roce 2010 uznala, že podle těchto tisíciletých zásad je Semenyová ženou. Nyní po letech IAAF začala nutit své ženské sportovkyně, které mají zvýšenou tvorbu testosteronu do hormonální substituce. A dovolím si napsat, že trochu za tyto nesprávně nastavená pravidla nešťastně mohou i transgendeři. Ti totiž mohou působit v ženském sportu, pokud jim klesne hladina testosteronu pod určitou úroveň a mají za sebou hormonální substituci. Přesto si nemyslím, že by za to mohla nějaká transgender lobby, i přestože ve věcech transgenderů ve sportu sami transgender poradci působí, jakože spíš jde o to vytvořit umělý záměr odstavit všechny ženy s anomáliemi mimo vrcholový sport a to z jednoho důvodu. IAAF vedla dříve několik sporů o pohlaví sportovkyň a pokaždé spory prohrála včetně konečných arbitráží jako např. s Dutee Chandovou. Transgender sportovci se tím pádem dostávají do stínu mnohem důležitějších sporů pro IAAF a pro ně jsou těmi, kdo jsou ochotni podstoupit hormonální substituci, dobrovolně si nechat snižovat hladinu testosteronu a to ne přímo z výkonnostních důvodů, ale především z estetického hlediska.

IAAF aniž by se snažila vytvářet rovnější podmínky mezi ženami, vzkázala rovnou světu: Podívejte se na transgendery, ti se změnami pravidel souhlasí a dobrovolně podstupují hormonální substituci. Ode dneška bude za ženu považována ta žena, která nejenže bude mít dole vagínu, ale i zároveň nižší hladinu přirozeného testosteronu, protože každá žena trochu toho testosteronu má. Z binárního pohledu se tak ženy s anomáliemi stávají muži a to přesně posloužilo IAAF k tomu, aby teď v chystané arbitráži mohla Caster Semenyovou považovat za muže a zakázat ji startovat. Jenomže co to znamená „dobrovolně podstupovat hormonální substituci“ pro ženu, která se jako žena narodila a i tak se cítí? Semenyové by mohla česká padesátiletá žena pokročilejšího věku vzkázat třeba toto: „Já také ty estrogeny beru, no tak co máš za problém? Nic ti to neudělá, tak si jeden vem. Jsi na živu? No tak vidíš. Dej si další.“ Až na to, že s estrogeny přicházejí i jiné nežádoucí účinky, o které Semenyová stát zrovna nemusí a hlavně přímý vliv estrogenů na snížení hladiny testosteronu znám není. I přes jeho nepochybné antiandrogenní účinky není známo, kolik ho musíte užívat, aby se o tolik hladina snížila. Účinek tedy mezi námi znám sice neoficiálně je, ale nikdo ho plošně neprokáže a že když je bude užívat, neskončí znovu v arbitráži za jejich příliš malý vliv a také záleží na druhu testosteronu, který se v jejím těle tvoří. Navíc česká důchodkyně(nejčastější uživatelka estrogenů) nemůže myslet na katalyzátory, které účinek testosteronu podporují nebo snižují bez ohledu na jeho hladiny. Hormonální substitucí se zde rozumí spíše to jisté potlačení tvorby testosteronu samotného a to už není žádná legrace. Riskovat kvůli nižším výkonům nežádoucí účinky jako jsou nádory jater a mozku, jste se zbláznili? Podstupovat chemoterapii, i když se cítíte normální?

Nedivím se Semenyové, že s tím nesouhlasí. Je úředně ženou podle vašich tisíciletých pravidel, které občas někdo narušil jako např. Zdeněk Koubek, ale jestli o sobě stále tvrdí, že je ženou, pak IAAF nezbude nic jiného, než to přijmout a akceptovat. Stavět pohlaví na hladině testosteronu nebo uskupení chromozomů je ještě větší a křehčí hloupost než nad tím, co má kdo dole, což znovu dokazují právě ti intersexuální lidé. Postavíte-li totiž tisíc lidí na trať, můžete si být jisti, že z nich první nedoběhne ten, co měl nějvětší hladinu testosteronu, ti totiž v běhu prakticky končí spíše někde vzadu. A toho, co měl nejvíce testosteronu zrovna předběhne žena, která měla natrénováno, to je víc než jisté a je to realita poslední doby.

Působení testosteronu nemá vliv ve vrcholovém sportu a hlavně záleží na určitých tělesných predispozicích u Semenyové, které rozhodně IAAF hormonální sustitucí už nenarovná. Semenyová je vyšší než většina jiných žen, ale není vyšší než třeba hráčky basketu a se svalovou tkání je na tom o něco hůř než kulturistky a i tak ony rychleji neběhají. Nelze také tvrdit, že jiná žena s větším vlivem testosteronu na tom bude výkonostně ještě lépe než ona. Spíš než vliv testosteronu jde z větší míry o vydřenost tréninky a na dalších jiných faktorech jako např: na navykání těla spotřebovávat víc kyslíku a ten víc při jednom nádechu do plic nadechnout, na dostatek správných cukrů ve svalech pro výkon, na minimalizaci tuků v tkáních a mnoho dalších faktorů a do této formy se posunul sport za posledních cca 30let. Ve skutečnosti se ženy podle IAAF už dávno staly muži jen tím, že s nimi začaly závodit a jsou v tom co dělají o mnoho lepší než většina mužů. Proč si lidi nedovedou připustit, že žena, která je o trochu jiná, si zasloužený výsledek může také vydřít? Jsou zkrátka pryč doby kdy všeobecně ve sportu měl muž navrch jen kvůli testosteronu, protože po svém boku historicky neměl stejně tak trénované ženy jako jsou dnes. Dnešní lepší běžkyně uběhne maratón rychleji než Spiridon Luis napoprvé a natrénovat se na to dá za pouhý jeden rok. IAAF se nepodaří prokázat, že je to jen tím testosteronem.

Já budu ráda, když tento spor Semenyová vyhraje a budu ji držet palce, protože pokud vyhraje, tak to bude znamenat, že ženy mohou být jakkoliv silné a vytrvalé, i když nezapadají do škatulek.

posted under Nezařazené
11 komentářů to

“Sportovní spor roku IAAF vs Caster Semenyová”

 1. On Únor 17th, 2019 at 20:50 Eliška Liška Says:

  Asi jsem nejaka pretazena, ale neni mi jasne, jak ten starsi clanek, na ktery odkazujes linkem „Působení testosteronu nemá vliv ve vrcholovém sportu“ ukazuje na to, ze pusobeni testosteronu nema skutecne vliv…

 2. On Únor 17th, 2019 at 21:00 Dominika Says:

  Myslíš ten spor IAAF s Dutee Chandovou? IAAF Dutee Chandové sebrala medaile a zakázali ji závodit kvůli tomu, že její tělo produkuje větší množství testosteronu a ta jejich rozhodnutí sporovala až k arbitrážnímu soudu. IAAF se odkazovala na to, že vliv testosteronu ji dopomáhá k lepším výsledkům. Bylo do toho zapojeno dost právníků a přesto se jim nepodařilo prokázat, že testosteron má přímý vliv na lepší sportovní výkon a umístění. Zkrátka žena s menší hladinou testosteronu je po správném tréninku lepší než muž, který toho testosteronu má víc než ona a tudíž zde není žádný přímý vliv. Všechny články jako např. http://www.bezvabeh.cz/clanek/4972-dopujeme-bez-dopingu-testosteron byly najednou zavádějící. Dokonce se stalo, že pravidlo hladiny testosteronu u sportovkyň bylo díky Dutee Chandové zrušeno.

  Pozn.: určování pohlaví podle chromozomů bylo zrušeno roku 1966 a tudíž již není žádné jiné pravidlo pro určování toho, kdo je žena a kdo není. Svět se musí smířit s tím, že tu jsou zkrátka různé ženy v různých variacích a stejně tak i muži(ale přeci jen ještě probíhá emancipace) a nelze vše unifikovat. A to je třeba podpořit.

  Ono se to přímo transgender lidí netýká, ale má to hodně společného. Ženy za posledních sto let prožívají emancipaci, která se dotýká určitých odvětví. Např. módní průmysl to již má skoro za sebou, pracovní trh se začíná měnit(to víme) a největší změny čekají ještě sport. Myslím, že je zde velmi tenká hranice mezi dokonáním emancipace a možností se svobodně projevovat jako transgender. Proto se tomuto tématu zde také věnuji.

  Pěkný článek
  https://www.respekt.cz/tydenik/2016/31/vitezstvi-testosteronu-nebo-stereotypu

 3. On Únor 17th, 2019 at 22:17 :-) Says:

  Více ženské emancipacie je zapotřebí zejména v politice, především ve státech „zatuhnutých a zabředlých v toxické maskulinitě, která spíše škodí lidem a nikam nevede protože eskaluje neustálou nerovnost“ jako je např. i ČR, a především v zemích, kde jsou ženy stále brané jako „méněcené“. To je pro ženy klíčové.

 4. On Únor 18th, 2019 at 12:33 :-) Says:

  Všímám si už dlouho dobu, že nejagresivnější formy homofobie / transfobie vykazují lidé z generace 40+ respektive ještě ve větší míře generace 50+ a 60+.
  Dá se tedy celkem jednoduše shrnout, že homofobie / transfobie je především generační záležitost!
  A dokud tito nesnášenliví lidé zde budou žít, tak ta zvýšená forma homofobie / transfobie zde stále bude lidem znepříjemnovat i ničit životy.

  https://www.lidovky.cz/sport/ostatni-sporty/transsexualni-sportovkyne-podvadi-nechtela-bych-proti-nim-hrat-rika-navratilova-vyvolala-kritiku.A190217_205517_ln-sport-ostatni_rkj?

 5. On Únor 18th, 2019 at 17:39 :-) Says:

  Ač se Maďarsko zdá více „buranský“ / xenofobní stát nežli Česko, tak nejspíše opak bude pravdou, protože toto by v Česku na 100 procent neprošlo, aby na titulce prestižního společenského magazínu byla místní trans* žena a navíc romka, tak jak je tomu v Maďarsku.
  http://elle.hu/arcok/2019/02/13/no-vagyok-transznemu-es-vegre-onmagam/
  Pokud v tomto zaostáváme za Maďarském, tak potom si můžeme domyslet jak česko zaosostává v celém spektru trans* problematiky, kdy je v tomto stále téměř na samém evropském dně, proti vyspělým civilizovaným zemím.

  A za tento stav, kdy česká společnost je neustále dosti transfobní, za to zde mohou kromě nesnášenlivých politiků a politiky, také nesnášenlivá česká sexuologie, která trans* lidi dlouhodobě posuzuje jako devianty.
  Česká sexulogie nesnáší trans* lidi!

 6. On Únor 18th, 2019 at 18:00 Dominika Says:

  Ale ten článek vypovídá úplně o strastech přeměny, což není nic co by se dalo dávat za příklad. Spíš mluví o tom, že měla štěstí.

 7. On Únor 18th, 2019 at 19:29 :-) Says:

  ELLE Magyar 2019

  https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/p843x403/51710781_2610002909042316_2017780991485018112_o.jpg?_nc_cat=105&_nc_ht=scontent-prg1-1.xx&oh=ebb78ef1c6538824f4e89d0f0eeebcee&oe=5D233BF9

 8. On Únor 19th, 2019 at 9:13 Eliška Liška Says:

  Dík za objasnění.

  Osobně shledávám zajímavým, že na moji přeměnu už před asi 7 lety reagovali mladí nepřátelštěji než staří (nepočítám rodinu).

  Čekala jsem opak, ale staří byli jaksi víc hédónisté. Myslela jsem, že to ke stáří patří obecně – a kdy si jako chcete něco užít?

 9. On Únor 19th, 2019 at 18:32 :-) Says:

  Staré členy rodiny (členové rodiny většinou a častěji budou na straně rodiného příslušníka přestože je odlišný / jiný / deviantní > protože patří do rodiny) nelze tak zcela porovnávat se starými autoritami u moci a na rozhodujících postech, kde se rozhoduje o lidech.
  V trans problematice v tomto státě jsou konkrétně problémem politici a sexuologové pro většinu trans* lidí, kteří zkrátka homofobní / transfobní a všemožně nesnášenliví JSOU a šíří toto veřejně napříč generacemi.
  A ta šířená transfobie / homofobie potom lidi ve společnosti ovlivňuje, a jsou kvůli tomu také nesnášenliví a trans/homofobní vůči trans* lidem.

 10. On Únor 19th, 2019 at 18:44 Dominika Says:

  To si zrovna nemyslím. Podle NTDS a USTS a i podle Transparentu je na prvním místě rodina a tady se k transgender člověku dovede obrátit zády každý druhý člen rodiny a s tím se ještě úměrně zvyšuje míra sebevražd. Na dalším místě jsou přátelé nebo práce.

 11. On Únor 19th, 2019 at 19:29 :-) Says:

  Ale kde se ta nesnášenlivost / homofobie / transfobie bere, kdo je zdrojem?
  Zdrojem šíření jsou právě politici > media > veřejnost, odborníci > autority >veřejnost. Šíři z pozice moci ideologii respektive osvětu, které je ale šířena ve formě nesnášenlivosti / homofobie / transfobie…
  Příbuzní v rodinách jsou dost často jimi a tím co šíří ovlivněni / indoktrinováni.


  A ještě se vrátím k těm generacím, stačí dohledat průzkumy, v jakém procentuálním zastoupení různé věkové kategorie podporují např. stejnopohlavní sňatky…

  Nechtěla bych raději ani vidět ty průzkumy, kde by se veřejnost měla vyjadřovat k právům trans* lidí… (jako že, co dav a jejich davová psychoza trans* lidem povolí a co rozhodně nepovolí).
  Takové stavy jsou v lepším případě na emigraci, v tom horším na rezignaci a následnou apatii, respektive sebevraždu.

Email will not be published

Website example

Your Comment:

 
 • Přihlásit se