Lonely – transgender blog

Dominika byla proměněna…

Transgender sportovci

Červenec18

Alex Trujillo je 17let a chodí na střední Laguna-Acoma school v San Fidelu v Novém Mexiku. Proměnu začala ve svých 9-10 letech, kterou zahájila léčbou blokátory projevů puberty. Na té samé střední škole začala svou sportovní kariéru v místním dívčím volejbalovém týmu a ve státní soutěži, což by podle jejich trenéra nevadilo v ničem. Jednoho dne však byla její škola zkontrolována NMAA(New Mexico Activities Association) a škole bylo nařízeno, aby Alex vyloučili z týmu, protože se narodila jako biologický kluk a dále se výkonný ředitel asociace k tomu odmítl vyjádřit. Toto vyloučení a zákaz hrát za školský tým jí zranilo, když je stále v něčích očích viděna jako muž. NMAA se vyjádřila, že Alex bude moci hrát, až se jí po operativní změně změní i rodný list. Jenomže operace se provádějí až od 18tého roku a někde se teprve zahajují hormonální terapie a až pak po roce či dvou je přistoupeno k SRS a já k tomu ještě dodám, že začínat sportovní kariéru i tak až v 18ti letech nebo ji jakkoliv dál oddalovat je hodně pozdě u mnoha sportovců, což diskriminaci navíc umocňuje a každý rok ztráty je znát. Alex byla přesto sportovní reprezentace školy zakázána.

alex_trujillo

Law & Police institute k Alexině případu uvedl, že cokoliv méně než je úplné přijetí může způsobit celoživotní poškození a poukázal na zvýšený průměr sebevražd diskriminačního průzkumu z minulého roku v souvislosti s nepřijetím, kterého se zúčastnilo 6456 transgender respondentů z USA. Přes 41procent těchto osob se již pokusilo o sebevraždu, což je 25krát více než u běžné populace.

Našla jsem stránku transathlete.com, která se možnostmi transgender sportovců v USA zabývá. Ta zveřejňuje a aktualizuje záznamy o pokroku jednotlivých států USA a Kanady a jejich sportovnních asociací. Rozdělili tak státy na čtyři skupiny: na diskriminační, na ty jež vedou o tom jednání, na které nemají žádnou politiku a nebo na asociace, které plně umožňují se zúčastňovat transgender sportovcům na soutěžích. Po letmém shlédnutí je již hodně států, které diskriminační nejsou, ale všimla jsem si u nich jedné věci: až na pár výjimek většina států přijala toto rozhodnutí až v minulém roce a spousta dalších států modře označená o tom jednala, avšak stanovisko nepřijala. Něco mi napovídá, že to bylo na nějaký popud.

Pro porovnání s Evropou to zde není také nijak slavné, spíše je to ještě horší než tomu je v těch některých diskriminačních asociacích v USA. Mnoho asociací zde, pokud nějaké transsex podmínky májí vytvořené, vyžadují pro závodní činnost SRS operaci a min. dva roky hormonální terapie ještě po operaci po vzoru IAAF nebo IOC což tu hranici pro začátek sportovní kariéry posunuje i s administrativou na více jak 21let. A to si z anatomického hlediska třeba u Alex, která blokátory užívá od 9ti let, nedovedu představit, když sama po tři čtvrtě roce žádný testosteron nemám a to dokonce méně než některé ženy od narození a u ní se účinky ani nemohli projevit. Možná bych si dovedla tvrdit, že takový transsex náctiletý člověk, který blokátory užívá, je ještě naopak v nevýhodě, jelikož je bez jakýchkoliv steroidních hormonů(testosteron vs. estrogen) až do doby, než substituci zahájí. Snad k tomu tyhle asociace jednou sami dojdou.

17 komentářů to

“Transgender sportovci”

 1. On Červenec 18th, 2015 at 17:56 Ezechiel2517 Says:

  při braní blokátorů před pubertou by asi měla mít možnost závodit za ženy, ale pokud „genetický muž “ prodělá pubertu s testosteronem nebude mít i po dvou letech HRT výkonnost stále vyšší než cis ženy?
  přeci jen ženský světový rekord na 100m by stačil tak na české mužské mistrovství. Nevedlo by to k opačnému extrému, kdy šanci na olympiádě budou mít jen transgender ženy?

 2. On Červenec 19th, 2015 at 0:43 Dominika Says:

  Ezechiel2517: to je správná otázka, která napadne asi každého, jestli predispozice ve změně postavy způsobené testosteronem mohou ovlivnit další výkony? Tak asi tím není myšleno to, že se jednoho dne prohlásím za ženu a druhý den v opačném pohlaví udělám nějaký rekord. Zase se to musí brát individuálně a pokud mám titul z boxu, neznamená to, že budu mít nějakou výhodu oproti ženám v tenise nebo v jiných sportech, tam bych asi rychle skončila i jako muž. Psala jsem tu také o Parinya Charoenphol, která jelikož nemohla zápasit v Thajsku, tak odešla zápasit do Japonska se ženami. Při nahrazení E za T k snížení výkonosti dojde tak i tak a podle toho, co lze vysledovat u sportovkyň tak na úroveň jiných žen. Teď je ještě otázkou, co z toho těla po HRT zůstane, aby to mohlo být pro někoho výhodou. Já třeba měla vždycky velký handicap ve stavbě horní poloviny těla a kdybych zápasila teď s nějakou ženou o stejné váze, tak její stavba těla bude vypracovanější oproti mojí a budu opět v nevýhodě. To samé si dovedu představit i v tom desetiboji nebo ve vrhu koulí, kdy ty ženy mají tu stavbu těla silnější než běžně muži mají a než třeba někdo, kdo v tomhle odvětví projde rok HRT. Pak tu byl ve videích ještě případ slečny, která bodybuildingem nabrala na 130!kg svalové hmoty a při HRT snížila váhu pod 70kg. Už jen tenhle výkon zpětně s vahou dolů je obdivuhodný, to co jiné nabíraly, to ona na jejich úroveň shazovala. Ve svalech to rozhodně nebude a v kostře, která se nezmění už jen málo nebo asi. Např. by se možná jen dalo spekulovat, jestli postavení kyčlí, o 10cm větší výška a o pět čísel delší chodidlo je ten důvod, proč někdo vyhrál a v některých sportech je to i nevýhoda.

 3. On Červenec 18th, 2015 at 20:59 Anonym Says:

  Ezechiel2517 : Typické hledání problémů tam, kde nejsou. Co tak teda vyloučit z basketbalu všechny nad 2m, nemají oproti ostatním moc výhodu?

  A kolik lidí, když už ty problémy hledáš si nechá změnit pohlaví, aby mohlo udělat rekord na 100m, na 100m plavání a pod…

 4. On Červenec 18th, 2015 at 21:50 Ezechiel2517 Says:

  @Roxana
  V basketbalu není pravidlo, že nesmíš měřit nad 2m
  Profi sport může být poměrně slušný businesses, motivace je velká.
  Nemusíme chodit daleko.Konkrétní příklad I tady je článek o Bruce Jenner která ještě jako muž vyhrála na Olympiádě v Montrealu ve světovém rekokdu, který platil dalších 11let, desetiboj. Ženy mají 7miboj, tak nejdou výsledky přímo srovnat, ale kdyby šla do přeměny tehdy, tak její rekord v sedmiboji i po 2 letech HRT může platit dodnes.

 5. On Červenec 18th, 2015 at 23:57 Anonym Says:

  Ezechiel2517: A taky není pravidlo, že žena nesmí soutěžit s ženami. Je to o pravidlech, tak co teda zrušit kategirie ženy/muži a sjednotit to? proč vůbec je to rozdělený :))
  že jsem si nevšimla, že sportovala Bruce Jenner s ženami…jo možná právě proto nic neřešila, aby ji nenapadali křiklouni, že chce dělat rekordy mezi ženami…a kdo do toho půjde kvůli businessesu? no málo kdo, oproti těm, které nemůžou sportovat ani amatérsky mnohdy.

 6. On Červenec 19th, 2015 at 0:34 Ezechiel2517 Says:

  @Roxana
  Tohle už jsem ti psal jednou jinde. V pravidlech je cis žena s cis ženami.
  Sjednocení znamená komplet vyřazení cis žen z vrcholového sportu. Přecijen držet světový rekord a možná vyhrát mistrovství v provincii je kariérní sešup.
  Kolik vydělají špičkové tenistky, a jiné sportovkyně? Miliony $ nejsou pro nikoho motivace?

 7. On Červenec 19th, 2015 at 0:35 Anonym Says:

  Ezechiel2517: a i kdyby někdo to využil jako businesses, co je na tom špatnýho? na tom profi sport funguje 🙂 holt je to businesses, a proč by někdo, kdo trpěl v životě transsexualitou, aspoň toho nějak nemohl využít?

 8. On Červenec 19th, 2015 at 10:40 Ezechiel2517 Says:

  Ta jedna kategorie by IMO vyřadila všechny mimo cis mužů. Pochybuji, že TS kluci by se i s testosteronem dostaly na mužskou úrověň. Možná kdyby měli testosteron od puberty, a u nás se dává HRT tuším od 16. Přecijen genetičtí muži jsou v průměru mohutnější. (Asi o 20% googlit se mi to nechce) a v některých sportech je už tohoto výhoda.
  V amatérském sportu problém není tam asi rok dva HRT stačí.

  Businesses by sám osobě problémy není. Problém je, že pod vidinou peněz se jde na/za hranu pravidel. Teď běží Toor de France a podívejte co se tam dělo (děje) s dopingem krevními konzerami, možná máme i genetický doping…. To není sport, ale biochemická olympiáda. Možnos „přestupu“ by otevřela labolatořím zajímavě možnosti jak nabrat svalovou hmotu.
  BTW zajímavé je, že některé ženské rekordy z 80 let jsou stále platné. Avtehdy se obzvláště ve východním bloku žraly steroidy ve velkym. Možná u toho byl testosteron už tehdy 🙂

 9. On Červenec 19th, 2015 at 11:22 Dominika Says:

  Já bych ty TS kluky moc nepodceňovala, tam je situace možná ještě víc na hraně kvůli tomu sledovanému testosteronu, který já už nemám a jako MtF ho máme občas pod hranicí cis žen. Co jsem měla možnost vidět, tak jsou téměř všichni vypracovaní, no jasně že tím nesouladem s tělem a častou návštěvou posilovny, ale spekulativní může být, co už je tím vypracováním a co už tím nadměrným testosteronem. Chápejte tak, že to čím na nás T působil vs. substituce T a taky, že se příjem u FtM nedá hlídat. Já bych asi netvrdila, že muži jsou v průměru lépe stavění než FtM muži.

  Cyklistiku jsem připomínat nechtěla, to už není vůbec o testosteronu nebo estrogenech. v 80letech možná T byl in v silových sportech, krevní infuze zvyšují počet červených krvinek a s tím i objem kyslíku, ale myslím, že i tohle je už za zenitem a jsou jiné možnosti právě v té cyklistice.

 10. On Červenec 19th, 2015 at 12:18 Anonym Says:

  USA jeeli v dopingu ještě více, jen umí daleko lépe tajit informace. Holt USA jsou skuteční profíci v utajování a překrucování skutečností.
  sport.idnes.cz/uz-take-amerika-priznava-doping-d39-/sporty.aspx?c=A030423_002105_sporty_ruz

 11. On Červenec 19th, 2015 at 12:26 Anonym Says:

  A taky je otázkou,jak moc jsou ovlivněny lepší mužské výkonnosti masovostí. Prostě daleko více soutěží muži než ženy. Takže je otázkou kolik žen běhá po světě, které kdyby byly vedeny k aktivnímu sportu by překonalo muže…

 12. On Červenec 19th, 2015 at 12:31 Anonym Says:

  Ale trans kluci mají problém, prostě berou testosteron, který je v zakázaných látkách.
  Holky u nás nic zakázanýho neberou. V zahraničí se třeba na blokaci testosteronu používá spironolakton a ten v zakázaných látkách je.

 13. On Červenec 19th, 2015 at 12:35 Anonym Says:

  Tady seznam: antidoping.cz/zakazane_prostredky_leky.php

  nebido, UNDESTOR tam jsou a asi i další věci, co se u nás podávají klukům.
  Co berou holky tam není 🙂

 14. On Červenec 19th, 2015 at 14:38 Ezechiel2517 Says:

  Na východě to organizovaly přímo, na západě to „jen “ tutlaly. Jeden za 18…

  S vyjínkou arabských žen. Dnes sportují i ženaay masově, a ty výkony jsou výrazně horší. Testosteron je účinej steroid, ostatně na těch klucích to je vidět. Rozdíl skoro sekundy na stovce je strašně moc v době kdy se hraje na setiny. Bohužel biochemii, a biomechaniku a s části i genetiku neobejdeš.

  Dopingové kontroly maj tuším nějaké vyjímky. Armstrong bral snad testosteron legálně po operací prostaty. Narozdíl od zbytku. Nevím jestli to někdo řešil u tskluků.

 15. On Červenec 19th, 2015 at 23:27 Anonym Says:

  Ezechiel2517 : Tak hlavně kluci mají daleko vyšší hladiny, kdyby měli testosteron na 10nmol/l, tak by to efekt moc nemělo a pořád by ho v krvi měli průměrně 10x více než estradiolu…

  ale pořád světová mistryně by naše mistroství vyhrála…a samozřejmě z toho státu jsou další kvalitní běžkyně, které by naším chlapům dali zabrat, takže to souvisí s jinýma věcma 🙂

 16. On Červenec 20th, 2015 at 2:31 Ezechiel2517 Says:

  @Roxana nevím kterou mistrini myslíš. Já jsem našel, že české mistrovství 2014 vyhrál Veleba 100m za 10,32 to je pořád čas hluboko pod ženským světovým rekordem 10,49
  Na určitý sporty potřebuješ přesný typ postavy, takže geny. Proto sprintu vládne Jamajka a mezi 100 nejlepších maratónských časů (M) se dostal jenom 5x někdo mimo Etiopii a Keňu (maratón M-2:02:57, F 2:15:25)
  Cis muži maj testosteron tuším od 10-40nmol/l ts kluci by se musely držet v tomhle pásmu, kdyby chtěli sportovat. Ale i se spodní mužskou hladinou t. Budou furt nabírat svaly rychleji. Nevím jestli estrogen při sportu nedělá nic? Nebo ještě může nějak blokovat účinek t.

 17. On Červenec 28th, 2015 at 8:39 Osamělý zápisník » Blog Archive » Ženy, které jsou ještě ženami Says:

  […] souvislost, ale přeci jen je kvůli něčemu zajímavá. Teď před pár dny jsem tu psala o amerických transgender sportovcích, kterým je zakazováno se účastnit sportovních utkání a reprezentovat svou školu. Většinou […]

Email will not be published

Website example

Your Comment:

 
 • Přihlásit se