Lonely – transgender blog

Dominika byla proměněna…

Transgener ženy mohou kojit své vlastní děti

Únor17

Tento týden proběhla médii informace o tom, že 30letá transgender žena byla schopná po hormonální substituci laktace. Přestože většina z nich měla jen bulvární charakter, zjistila jsem o tom více. Ano i na toto totiž existuje studie.

Během 70 sledovaných dní se prsa naplnily mlékem natolik, že během této doby stačily živit 6ti měsíční dítě po dobu 6týdnů.

Podívejme se na hladiny hormonů vyplývající z probíhajících měření
Estradiol (pg/mL) Prolactin (ng/nL) Progesterone (ng/mL) Total testosterone (ng/dL)
Day 0 (first visit) 63 10 8 20.52
Day 17 No data 119 13 No data
Day 28 129 148 6 No data
Day 56 34 143 4 No data
Day 70 33 115 5 No data

Na to, že se hormonální substituce estradiolu zvyšovala až na 12mg denně a užívaného progesteronu až na 200mg denně první měsíc a 400mg denně druhý měsíc, z grafu vyplývá, že hladiny v krvi jsou poměrně stále nízké a nedosahují zdaleka ani hodnot simulovaného těhotenství. Přesto se prsa naplnila mateřským mlékem.

Může za to vše lék Domperidon, který zvýšil laktaci, nicméně ke zvýšené laktaci také pomohla prsní pumpa. Stimulace prsních bradavek 6x denně totiž zvyšuje laktaci samo o sobě. Z tabulky na to poukazuje hladina prolaktinu, která je více jak 3-5krát větší než běžné hodnoty po zahájení hormonální substituce. Kromě stimulace prsních bradavek a užívání léku Domperidon mohlo také k takto vysoké hladině prolaktinu přispět navýšování užívání progesteronu(spironolakton, cyproteron acetát) exponenciálně v čase. První dva měsíce je hladina progesteronu vysoká a následující dny vykazují udržování/mírný pokles při snížení progesteronu na 100mg denně. Zajímavé je však zjištění, že k tomu všemu není ani potřeba vysokých hladin estrogenů, což konečně potvrzuje mé tvrzení o tom, že k růstu prsou a následné laktaci není potřeba vysokých hladin estrogenů, ale zejména navýšení hladin prolaktinu(nesubstituuje se).

K samotné transgender ženě, té je kolem 30let a hormonální substituci užívala již 6let před tím od roku 2011, ač SRS nepodstoupila. Její prsa dospěly podle tannerovy stupnice do paté fáze. Hormonální substituci užívala běžným způsobem 2mg estradiolu a 50mg spironoloactonu per os.

Odkaz na studii

Rizika při užívání domperidonu

PS edit a Antihejty: Na francouzských webech, co jsem si tak pročetla, v  komentářích velmi často padal názor, že mateřské mléko je pak směsí různých hormonů, které byly ve studii substituovány. Nemůže tomu tak být a abych toto vyvrátila, tak doplňuji:

Hormony v substituci dosahovaly o mnoho menších hodnot, než jsou příznačné pro těhotenství žen. Např. zkoumané hladiny estrogenů byly tak nízké, že jsou až zanedbatelné, hladiny prolaktinu byly dostačující. Tudíž jesti má někdo strach z toho, že v mléku se budou nacházet nějaké estrogeny navíc, tak je to v tomto případě rozhoně mylná představa. Cisgender kojící žena jich má v krvi v této době mnohem více, přesto hlavními hormony, které se v mléce vyskytují jsou melatonin, thyroidní hormony, oxytocin, bradykinin, endorfiny a růstový hormon. Vzhledem k tomu, že mužská prsní žláza je velmi podobná té ženské, akorát je zakrnělá, lze předpokládat, že zastane stejnou funkci a výše zmíněné hormony se nebudou odchylovat. Podle této teze by se dalo předpokládat, že děti déle krmené mateřským mlékem než jiné děti přijmou více estrogen, budou více ženštější. Že je to hloupost to víme.

Další se týkaly skepse v souvislosti s inteligencí dítěte. Je potřeba si uvědomit, že děti nekrmené mateřským mlékem vůbec(krmené doplňky) mohou dosahovat vyšší inteligence než ti, kteří nad takovou otázkou vůbec přemýšlejí.

Na závěr to byl hezký pocit krmit dítě i z lahve od čtyř měsíců a zvětšovalo to pouto mezi mnou a dítětem, to mi věřte. Netřeba z této informace dělat nějaký standard, který by dokonce ohrožoval/narušoval některé mačo představy o poutech mezi muži a syny.

posted under Dokumenty o TS
9 komentářů to

“Transgener ženy mohou kojit své vlastní děti”

 1. On Únor 17th, 2018 at 21:37 Šárka Says:

  S konzervativním, kontraproduktivním a škodícím přístupem a myšlením českých lékařů vůči trans ženám, tak jak to tady platí teď a bylo i v minulosti, se české transsexuální ženy nerozkojí ještě mnoho let, pokud si to tedy sami nezařídí takzvaně na vlastní pěst to kojení, bez té pomoci těch nepomáhajících a neochotných lékařů.

 2. On Únor 18th, 2018 at 6:55 Dominika Says:

  Jenomže v podstatě na prsa V. dle tannierova stupně užívala 6let to samé co my. Místo cyproteron acetátu měla spironolakton, ale to jsem si taky nechala změnit(ne kvůli účinkům ale kvůli rizikům). Asi bych to úplně nesváděla na lékaře, spíš bych řekla, že je tu něco co nám všem uniká, než se hnát za vyššími dávkami estrogenů.

 3. On Únor 19th, 2018 at 2:37 Šárka Says:

  Mě uniká to, kde sehnat toho SCHOPNÉHO, VSTŘÍCNÉHO, BEZ PŘEDSUDKŮ ROZUMNÉHO lékaře, který pochopí co potřebuji ke svému fugování a existenci (CO POTŘEBUJÍ VŠECHNY TRANSSEXUÁLNÍ ŽENY) !!! FUNGUJÍCÍ A ÚČINNOU HRT!!!, protože nejsem cis žena, ale jsem bohužel jen podřadná TRANS ŽENA.

  PROČ TADY ANI LÉKAŘI NEROZUMÍ TRANSSEXUÁLNÍM ŽENÁM A JEJICH POTŘEBÁM?

 4. On Únor 19th, 2018 at 20:14 Markéta Says:

  Ještě před braním estrogenu jsem na svou pěst brala jen progesteron. Brala jsem ho cca 600mg/den a prsa se mi nalily tak že kde jaká kojící žena by mi mohla závidět. Pak jsem došla k sexuoložce a ta mi progesteron zakázala…. nasadila pouze androkur a po 3 mesících 2mg/ den estrofemu. Prsa zmizely …

 5. On Únor 20th, 2018 at 7:41 Dominika Says:

  a budeš jmenovat i lékařku, která takové množství předepsala nebo je to jen snaha o pomluvu?

 6. On Únor 21st, 2018 at 2:06 Šárka Says:

  to Markéta:

  Tak to se ti nedivím, že ti prsa zmizely, to je celkem logické, pokud není to potřebné „palivo“ na růst prsou tak nelze čekat nic…

  A propó, dají se někde sehnat hormonální preparáty bez předpisu, a nebo lépe a přesněji, „ZA PŘIJATELNÉ CENY PODLE ČESKÝCH CHUDÝCH PŘÍJMŮ“?
  Teď se nebavme o estrofemu, a androcuru, ale o dalších nedostupných, či na recept předražených hormonálních preparátech.

 7. On Únor 21st, 2018 at 13:34 Dominika Says:

  jenmože přechozí komentář je z vysoké pravděpodobnosti flameware na vyšší dávky hormonů.

 8. On Únor 23rd, 2018 at 15:04 Holka a mužskym telem Says:

  Takže feminitaci neproběhla. Léčba ženskými hormony byla neúčinna. Bez tam toho přídavku by se nic nestalo ani s prsy… V obličeji vypadá mužský, takže výsledek léčby jako chlap s prsy… Toto ženy nechtějí, chtějí mít účinky ženských hormonů a vypadat jako ženy

 9. On Únor 24th, 2018 at 18:04 Markéta Says:

  No sehnat se to dá ale dost blbě… Gynekologové předepisují těhotným progesteron pro udržení těhotenství. Po určité době si tělo těhotné začne samo vyrábět hormonů tolik, že již nemá dále smysl ho brát a tak jim to doma zůstane. A s dnešními platy se pak každá snaží něco málo vydělat. Sehnat se to pak dá od 50kč / krabičku až po 400kč / krabičku. Laktace je pak dost silná… když jsem si zmáčkla prso tak mi mlíko úplně vystříklo z bradavky. Ale nečekej žádné zázraky toho mlíka je fakt úplně minimum a musela by jsi pravidelně ty prsa ždímat např. odsávačkou atd… Brala jsem to tak rok a narostli mi prsa C ale obvod pod prsy mám 86 cm tedy na nějaké drobné postavě by to bylo úplně jiné kafe. Přestala jsem to brát a do 14 dnů jsem neměla na hrudi skoro nic.

Email will not be published

Website example

Your Comment:

 
 • Přihlásit se