Lonely – transgender blog

Dominika byla proměněna…

TS, geny, hormony a proteiny I.

Únor28

Nejprve jsem chtěla napsat příspěvek o jedné či dvou skupinách estrogenů a protože jsem na tomto blogu takový „pokusný králík a laboratorní myš“, tak se to tak nějak sešlo a bude to na pokračování. Některé věci je přece dobré odlišit.

Na úvod poznamenám, že transsexualita všeobecně znamená rozpor mezi biologickým pohlavím a tím pocitovým. Ač některé si toto uvědomujeme dříve nebo později a mají také na to vliv různé aspekty života včetně podpory ostatních a sociálního zázemí, osobnosti, sebeprosazení apod., náš osud je tak často již předem daný a nebývá jen výmyslem v naší hlavě a nebo ano?

Myšší a lidský kisspeptin

Myšší a lidský kisspeptin

Stalo se tak náhodou, kdy při hledání genu potlačujícího rakovinu byl objeven gen s úžasným jménem Kiss-1 pojmenovaný po čokoládových pusinkách zvaných kisses. Tento gen produkuje proteiny, takové jinak malé molekuly zvané kisspeptiny a ty pak spouští produkci hormonů GnRH. GnRH se sveze krevním řečištěm do předního laloku hypofýzy a zde se aktivují FSL LH hormony, které pak mají za úkol řídit funkci pohlavních hormonů. Post o pohlavních hormonech jsem tedy nepsala na úvod zbytečně. Takže jinými slovy se zahájí pubert a to jak u můžů tak u žen. Ženám začnou růst prsa, mužům začnou růst vousy a zhrubne jim hlas. Důležité je, že bylo potvrzeno, že celá škála různých hormonů je již připravena v prenatálním vývoji plodu. Ještě možná důležitější je poznatek, že ač tělo mužské či ženské si vytváří oba pohlavní hormony(jak estrogen tak testosteron), tak stále v minimální míře až do puberty, ještě než právě začne působit kisspeptin . Je to sice vše vlivem mozku a genetických předpokladů, ale později jen jako důsledek funkce hormonů. Kisspeptin hraje roli takového tlačítka, kdy se poprvé zapne a pak při necitlivosti buněk se i vypíná. Pokud se produkce tohoto peptinu zablokuje již v dětství, nikdy se neprojeví znaky dospělosti příznačné pro toto pohlaví a ač toto bylo objeveno teprve v nedávné době, zdá se u násu transsexuálních osob, že běžné hormonální přípravky před a v období dospívání fungují spolehlivě a hormonální receptory se vůbec nezapnou.

Bylo opravdu prokázáno, že kisspeptin stojí jako spouštěč puberty a za projevem pohlavních znaků. Kdy si však zamane se aktivovat prokázáno zatím nebylo, a tak možná některým z vás, tak jako mne, ještě před hrubnutím hlasu třeba začala růst prsa nebo jste pociťovaly jiné znaky rozporu mezi fyzickým a psychickým pohlavím. Pokud jste už v pubertě pozorovaly některé znaky ženskosti, může za to z největší pravděpodobnosti absence kisspeptinu a na druhou stranu větší množství produkovaného leptinu, který má také úzkou spojitost třeba s inzulínem. Je stále hodně transsexuálních žen(MtF), co jsem si mohla všimnout, které jakoby při hormonální terapii nezestárnou a naopak se jí omladí, což je také i můj případ, kdy se v hypermarketech při nákupu lahve vína musím prokazovat občankou nebo v autobuse řidiči po mne chtějí studentskou průkazku 😀 A tak jsem třeba šeptala prodavačkám, že už mám dítě, že mi je víc jak 18 a ať se podívají do občanky a ukazovala jsem jim starou občanku, kde se ještě informace o dětech uváděly. A tak kolikrát říkám, že na mládí je zapotřebí víno, olivy a čerstvý vzduch, není to až tak pravda. Leptin a Kisspeptin jakoby působí proti sobě. Leptin s inzulínem a neustálé vyhodnocování těla včetně jeho zatučnění mají také značný vliv na plodnost ženy a spíše tímto směrem se další zkoumání těchto spouštěčů ubírá než třeba ve věcech rozporů spojených s transsexualitou, což je možná škoda. Nemusely bychom brát do nekonečna nějaké blokátory.

Pokud skutečně existuje centrum v mozku pro skutečné psychické pohlaví a nemusí být umístěno jen v té hypofýze, je právě aktivace těchto receptorů asi tou největší chemickou zátěží pro nás, kterou můžeme v období dospívání prožít. Sama bych o několika nepříjemných situacích mohla vyprávět. A nejen při té pubertě, jelikož každé tělo reaguje jinak a navíc při neustálém odmítání sebe sama té transsexualitě člověk nakonec působením vlivu těch nežádoucích a destrukčních hormonů podlehne, byť třeba v pozdějším věku.

Kam kráčíš Hypofýzo? v PDF

3 komentáře to

“TS, geny, hormony a proteiny I.”

  1. On Březen 1st, 2015 at 12:02 Osamělý zápisník » Blog Archive » Transsexualita, geny, hormony a proteiny II. Says:

    […] V předchozím postu jsem popsala situaci, která se děje při samém začátku období puberty. V tom dnešním bude posána situace, kdy už všechny hormony fungují a estrogenní receptory jsou aktivované. Některé TS mají ve zvyku ještě než zahájí HRT nebo i v průběhu ní, brát jako doplněk stravy přípravky, které obsahují přírodní fytoestrogeny. Tím si však vůbec nepomůžou a mohou si taky pohoršit. […]

  2. On Březen 19th, 2015 at 6:24 Osamělý zápisník » Blog Archive » TS, geny, hormony a proteiny III. Says:

    […] hned vysypala na úvod. I když? Po předchozí díle o fytoestrogenech a ještě po předchozím o kisspeptinu a úvodu do hormonů je zde ještě otázka, zda-li transsexualitu nemáme přímo v […]

  3. On Červenec 25th, 2015 at 16:42 Osamělý zápisník » Blog Archive » TS, geny, hormony a proteiny IV. – Antiandrogeny Says:

    […] hormonů po 7mi měsících Transsexualita a geny Alpha receptory nereagují na fytoestrogeny O KissPeptinu( Úvod do […]

Email will not be published

Website example

Your Comment:

 
  • Přihlásit se