Lonely – transgender blog

Dominika byla proměněna…

TS, geny, hormony a proteiny II.

Březen1

Fytoestrogeny jako doplněk stravy, aneb po Fytoestrogenech vám prsa nevyrostou. Jiný pohled na alternativní hormonální substituční léčbu.

V předchozím postu jsem popsala situaci, která se děje při samém začátku období puberty. V tom dnešním bude posána situace, kdy už všechny hormony fungují a estrogenní receptory jsou aktivované. Některé TS mají ve zvyku ještě než zahájí HRT nebo i v průběhu ní, brát jako doplněk stravy přípravky, které obsahují přírodní fytoestrogeny. Tím si však vůbec nepomůžou a mohou si taky pohoršit.

estrogeny

Na úvod Fytoestrogeny jsou rostlinné hormony podobné těm našim steroidním, mezi něž patří androgeny a estrogeny. Všechny typy steroidních hormonů se vytváří v kůře nadledvinek a v puběrtě a po ní jsou tvořeny také v pohlavních žlázách. Vyskytují se ve více jak 300 druzích rostlin a jejich největší koncentrace lze nalézt v sójových bobech nebo ve výtažcích jetele. V rostlinné říši plní FE ochranou a růstovou roli a pro své okolí jsou jinak toxické a antibakteriální. Hormony v živočišných buňkách a tkáních účinkují  v jádrech buněk a cytoplazmě za pomocí estrogenních receptorů, které známe buď typu ERα nebo ERβ, u ryb byl popsán ještě ERγ. Tyto receptory se nacházejí jak v mužské tak v ženském těle, přičemž receptory α se nacházejí v děloze, prostatě, vaječnících, kostech, prsech, mozku, játrech a tukové tkáni, zatímco receptory β se nacházejí v tlustém střevě, prostatě, vaječnících, kostní dřeni, slinných žlázách a mozku.

Fytoestrogeny se dělí do několika skupin, z nichž nejúčinější v lidském organismu jsou isoflavony. Nejvíce aktivní jsou z nich pak molekuly daidzein a genistein, které nalezneme právě v těch sójových bobech a nebo výtažcích jetele a které jsou nám nabízeny v doplňcích stravy jako přírodní estrogeny, jež lze koupit bez receptu. WHO prokázala u lidí, kteří konzumují potraviny bohaté na genistein pozitivní vliv na lidský organismus. Ještě o něco lepe působí sójové FE v kombinaci se sójovými bílkovinami. Snížilo se lidem po konzumaci riziko kardiovaskulárních onemocnění, osteoporózy, rakoviny, rizik vycházejích z menopauzy a přispívají k dlouhověkosti. Pokud se FE rozhodnete užívat jako doplňek stravy, je doporučováno je doplnit v kombinaci s minerály, vitamíny a antioxidanty.

Kámen úrazu je pak ten, že afinita FE k estrogenovým receptorům typu ERα a ERβ je 100x-1000x menší než afinita 17β-estradiolu, který my bereme při HRT. Zatímco u žen problém nebývá, jelikož si přirozeně estradiol vytvářejí ve svém těle v dostatečném množství a jeho výsledkem je pak progesteron, naopak u mužů je tvorba estrogenů velmi nízká a tak se účinnost FE u nich s užíváním zvyšuje, neboť jsou FE v těle po užití o to více koncentrovanější. Avšak další věcí je to, že FE obsazují estrogenové receptory ERβ a jak jsem na začátku napsala, jejich exprese je právě jen v určitých tkáních v těle. Na růst prsou nemají FE tedy žádný vliv. Možná si teď položíte zajímavou otázku, že když FE pomáhají proti rakovině prsu, musí působit i v těch prsních tkáních a není tomu tak. Odpověď je jednoduchá: Ženy, které mají vysokou produkci estradiolu jsou k rakovině prsu náchylnější a při prevenci nepomáhají fytoestrogeny tím, že obsazují estrogenové receptory v prsní tkáni, protože tam je to pro ně přeci jen nedostupné, ale Isoflavony indukcí tvorby vazebné bílkoviny pro pohlavní steroidní hormony snižují dostupnost endogenních estrogenů. Jinými slovy FE zamezují těm steroidním estrogenům působit na tkáň v prsou tím, že jejich hodnoty uměle sníží na nějakou bezpečnou mez a v růstové fázi prsou tyto doplňky stravy působí kontraproduktivně.

Při studii Wanga z 1996 došli vědci k závěru, že genistein v kombinaci s estradiolem mají nižší vliv na růst buněk, než když byl přítomen jen samotný estradiol. Jakoby se oba hormony mezi sebou dohadovaly, až jakoby se účinek ztrácel. Sledoval se také růst těchto buněk a bylo zjištěno, že při nižších koncentracích (10 na -8 – 10 na -6 M) působil genistein jako stimulátor růstu, naproti tomu při 10 na -5 M a vyšších koncentracích působil jako inhibitor. Má se za to, že při nižších koncentracích účinkuje genistein prostřednictvím estrogenního receptoru, zatímco při vyšších koncentracích se jedná o jiný mechanismus účinku. Opět ale však na endokrinních receptorech typu ERβ a s nižší afinitou, účinností.

Kromě fytoestrogenů lze v přírodě nalézt ještě estrogeny sinic, mikrocystiny, které mají disruptivní charakter a také nesteroidní mykoestrogeny hub a plísní jako např. zearalenom. Všechny tyto přírodní estrogeny mají negativní vliv na reprodukci, FE všeobecně na ryby, jetelové estrogeny působí na ovce a zearalenom na vepře. Je také možné a to je jen polemika na závěr, že pokud tyto přírodní estrogeny snižují nebo nahrazují účinnost těch steroidních živočišných hormonů, tak se nakonec zjistí, že v reprodukci má estradiol větší vliv než testosteron, což možná zajásají feministky.

Sama za sebe toto celé mohu potvrdit. Pohlaví mi původní hodnoty estrogenů nebo fytoestrogeny jako součást jídelníčku nezmění a už vůbec mi nezmění uvažování ženské vs. mužské, i když v období dospívání pouze k fyzickým změnám jisté predispozice asi byly. Později, co jsem přestala jíst maso, tak sója si místo v mé kuchyni našla a mám ji ráda, avšak za tu dobu bez nějakých viditelných výsledků a teď neuvažuji o fytoestrogenech jako doplňcích stravy. Ještě je na závěr takový malý detail, který jsem četla v souvislosti s prsními implantáty, že prsa rostou při hormonálním působení dva roky. Po této době by už možná stálo uvažovat o FE jako doplňku stravy, dřív před HRT nebo v průběhu něj asi ne.

Solen_int-200710-Fytoestrogeny v gynekologické praxi.PDF

4 komentáře to

“TS, geny, hormony a proteiny II.”

 1. On Březen 1st, 2015 at 13:23 Lucka Says:

  ahojík, především tě musím opravit, FYTOESTROGEN NA RUST PRSOU VLIV MÁ, viděla jsem výsledky, jen je potřeba trochu delší užívání než jsem ho brala já.
  osobně jsem brala fytoestrogen čtyři měsíce, prsa byla bolestivá na dotek, dokonce i na pohyb oblečení, a v prsou začala tvrdnou tkán, kdybych pokračovala tak bych se určitě výsledku dočkala taky.
  není špatná kombinace HRT a fytoestrogenu i když lékaři to moc nedoporučují / nejspíš neznají jejich přímí vliv, tak z duvodu bezpečnosti/ samozřejmě stačí trochu nižší dávky FE při HRT.

 2. On Březen 18th, 2015 at 5:02 Osamělý zápisník » Blog Archive » TS, geny, hormony a proteiny III. Says:

  […] když jsem vám teď celý obsah postu hned vysypala na úvod. I když? Po předchozí díle o fytoestrogenech a ještě po předchozím o kisspeptinu a úvodu do hormonů je zde ještě otázka, zda-li […]

 3. On Červenec 25th, 2015 at 17:04 Osamělý zápisník » Blog Archive » TS, geny, hormony a proteiny IV. – Antiandrogeny Says:

  […] užití estrogenů Moje hladiny hormonů po 7mi měsících Transsexualita a geny Alpha receptory nereagují na fytoestrogeny O KissPeptinu( Úvod do […]

 4. On Listopad 27th, 2019 at 9:24 Ann Says:

  Zdravím,
  Chtěla bych se prosím zeptat, zda-li mají FE (pivo, sojove produkty) alespoň vliv na snížení hladiny testosteronu, případně mají-li před hrt nějaké negativní důsledky?

Email will not be published

Website example

Your Comment:

 
 • Přihlásit se