Lonely – transgender blog

Dominika byla proměněna…

TS, geny, hormony a proteiny V. – akné vulgaris

Září1

Trochu jsem pátrala po příčinách tvorby akné a jiných kožních neduhů v závislosti na hormonech, protože se mne tohle téma týká už delší dobu. No z mé strany se o některých neduzích moc mluvit nedá, protože s HRT se mi o něco zvýšila pigmentace okolo nosu, za což jako zrzka jsem nesmírně ráda. Sice to nejsou přímo pihy, ale takové menší flíčky, co pihy připomínají, ale přesto jsem je doposud jiným záviděla. Zjišťovala jsem toho moc o příčinách, avšak moc jsem toho opět o tématu nenašla, jak s podivem se na TS lidech toho moc nezkoumalo a tak si ze všeho musím dělat výtahy, pominu-li že mnoho článků jen pojednává o tématu akné vs hormony jen všeobecně. Stěží se zde budu třeba rozepisovat o kombinované HA.

Akné se mi objevuje po celou dobu HRT a nejvíce ho bylo vždy v době po ošetření pleti epilátorem IPL, kdy pleť byla za celou dobu nejhladší, bez ochlupení, váčky byly epilátorem poškozené a zároveň pleť v tu dobu byla nejcitlivější, dokonce se doporučuje po epilaci nevycházet ani na přímé sluneční světlo. V noci jeho tvorba byla vyšší než přes den. Zjistila jsem, že se nikdy nepodařilo prokázat souvislosti mezi klinickou mírou akné a hladinou hormonů. Stanovení jedné hodnoty při zkoumání nemělo vůbec žádný význam. V tomto případě je řeč o androgenech(testosteronech, kortikoidních steroidech a některých progesteronech), protože jejich stimulace je nezbytná pro jeho vytvoření. Ženy, které měly problémy s akné, nikdy neměly nadměrnou produkci testosteronů oproti ostatním, a tak největším faktorem pro jeho vznik je citlivost pleti a kůže na působení androgenů. Jak z předchozích dílů víme, tak testosteron se v kůži mění na čtyřikrát silnější dihydrosteron a ten způsobuje tu mazivost a růst tmavších a pevnějších chloupků. Akné není jediný problém spojený se zvýšenou funkcí androgenů, o kterém píši, a tak pro mne zde opět zůstává velký otazník v množství přeměněného testosteronu na dihydrosteron bez ohledu na původní hodnoty. Z praktického hlediska si vemte, že i některé slečny mají chloupky na rukou tmavší a to produkci testosteronu nemají skoro vůbec žádnou nebo mají ji menší než ty se světlými, přesto jsou u nich projevy androgenů daleko více patrné. Přes minimální rozdíly v počáteční hodnotě se v pokožce toho testosteronu pomocí 5-alfa hydroxylázy přeměňuje u každého jinak. Někomu stačí toho testosteronu opravdu málo a k tomu jisté predispozice k jeho přeměně a problémů se bude zbavovat jen ztěží.

Graf antiandrogenního účinku

ucinekaa

CPA = cyproteronacetát, NGM = norgestimát, CMA = chlormadinonacetát

Co za hormonální problémy s akné může u TS stát? Všeobecně u žen se uvádí tři možné příčiny. HAS hyperandrogenní nadprodukce, dále nadledvinové tumory ovlivňující produkci aldosteronu a jako poslední neklasická forma kortikální adrenální hyperplazie NCAH. Což mou hloubavou duši vůbec nepotěšilo, protože tyhle příčiny mají prevalenci neskutečně nízkou. U adrenální nedostatečnosti dokonce 100 na milion. Přesto se všude píší články o tom, jak akné je běžný problém také dospělých žen a v pubertě snad každého. Řekla jsem si, že je tedy potřeba hledat jiné ale podobné souvislosti, když už hlavním faktorem je zmíněná citlivost pleti. Všechno výše zmíněné jsou totiž už hraničící případy s lidským zdravím, ohrožují jej a těžko za každým pupínkem budeme hledat nějaké život ohrožující onemocnění. Na problém musím nahlížet spíše co do funkčnosti hormonů a vycházet z toho, co jsem se naučila o jejich fungování a ne klinicky ve smyslu akné rovná se nemoc.

Co je jisté je to, že působením antiandrogenů hlavně cyproteron acetátu, který se k léčbě používá, dochází k zmenšení endokrinních žláz, v tom případě i nadledvinek. U žen by tato léčba měla být dostačující, u mužů nebo u MtF pre-op si tím nejsem jistá, protože stále dochází k příznakům nadřazenosti jednoho druhu testosteronu a efektu podobným HAS, kdy stačí jen větší nadprodukce jednoho z nich vůči ostatním. A to by mělo akné také spouštět. Předpokládám také, že ne všechny žlázy vytvářející testosteron se budou zmenšovat při HRT stejně, a tak může dojít k zhoršené nebo naopak silnější funkci nadledvinek oproti testes.

V předchozím článku o antinadrogenech jsme si vysvětlili, jak syntetické antiandrogeny působí. Často působí už na úrovni adenohypofýzy, kde se vytváří také kortikotropin ACTH působící na nadledvinky a folitropin působící na testes. Zde je to tak fascinující, že stačí malé hodnoty na to, aby změnily celý vývoj člověka a započaly např. pubertu a ovlivnili tvorbu pohlavních hormonů radikálněji než doposud. Pokud se však omezí tvorba ACTH, omezí se nejen tvorba aldosteronu v nadledvinkách, ale i tvorba kortikoidního steroidu kortizolu, který se také vytváří v nadledvinkách. Obojí paradoxně vzniká z cholesterolu.

Tím se dostávám k jádru problému. Kortizol působí jako katalyzátor, tedy napomáhá látkové přeměně, aniž by sám byl změněn. Je to např. jedna z hlavních látek, která působí na naše rozložení tuků a ukládání cukrů v těle při HRT. I když se sníží tvorba aldosteronu pořád bude kortizol účinkovat až do té doby, než se sám rozpadne. Tvorba kortizolu je v nadledvinkách až 1000 krát větší než tvorba aldosteronu a přitom kortizol má stejnou afinitu u totožných receptorů na aldosteron. Poločas rozpadu u kortizolu je až 90 minut a u aldosteronu je 20 minut. Vzniká zde velký nepoměr mezi dvěma vytvářenými látkami v nadledvinkách z cholesterolu. Zatímco při snížení tvorby ACTH se sníží produkce pohlavních hormonů, které se po čase rozpadnou a už dál nepůsobí, evidentně to tomu kortizolu moc neublíží. Kortizol má ještě déle prodloužený rozpad v krevní plazmě a tak tím nejen napomáhá k rozložení tuků v tělě, ale zvyšuje tím také riziko cukrovky. Jeho cílem je zajistit pomocí neoglukogeneze v játrech dostatek cukrů pro mozek, a tak neustále zvyšuje koncentraci glukózy v krvi tak, jak by to bylo běžné např. při stresových situacích a to bez ohledu, jestli zbytkový cukr dokáží buňky pomocí inzulínu dál vstřebat a zpracovat či ne. Čím víc kortizolu v krvi je, tím víc cukrů jí bude díky němu cirkulovat. Z energetického hlediska mu to asi není málo a mobilizuje navíc tukové zásoby, které v játrech byly přeměněny. V souvislosti s HRT a nezpracovaným cholesterolem na tvorbu testosteronu díky antiandrogenům je to z logického hlediska špatná kombinace. Od tvorby akné se tímto dostávám mnohem dále, než bylo původně zamýšleno. Ve své podstatě každá změna tukového rozložení v těle znamená zvýšené riziko cukrovky a problémů s ní spojených, i když se nemusí jednat jen o to akné. Vzhledem k nízkým časovým rozpadům obou látek je změna ukládání tuků okamžitá a reaguje na snížené množství ACTH, s tím i tvorba akné. Je pak na nás, aby jsme alespoň zvýšeným pohybem zemezili rychlým změnám v těle a snažili se zdravějším životním stylem rizika minimalizovat. Budu-li bagatelizovat, tak cukrovka je běžná civilizační choroba akné, která je jen o přístupu k ní, pominu-li vrozené vady, které nedosahují ani zdaleka deseti procent z toho, za co si mohou skutečně lidé svým životním stylem sami a to samé platí i akné.

A tím jsem došla konečně k příčině vzniku, akné je syndromem nadbytečné produkce tvorby a působení kortizolu vůči tvorbě a působení aldosteronu, dále v kůži změněnému na dihydrosteron. Kortizol je ten, který zvyšuje citlivost pleti na účinky testosteronu. Má také za následek zvýšené množství ochlupení, což i přes nízké hodnoty testosteronu může mít vliv na subjektivní vnímání, že se vlastně nic moc nemění. Mění se toho určitě uvnitř těla hodně ale vizuálně u některé téměř nic.

Závěrem se dostávám k tomu, jak akné vůbec předcházet. Antiandrogeny jsou určitě dobrým řešením, ale v případě cyproteron acetátu, nacházejícím se i v HA, si tím již nejsem moc jistá, že je tohle účinný lék bez vedlejších efektů. Vězte, že i jakékoliv omezení tvorby všech druhů testosteronů zrovna u TS a i u mne, nemá a nemělo žádný vliv na omezení tvorby akné. Zde, jak jsem psala, není přímá úměrnost a ani akné není přímo úměrné hladině testosteronu. Omezit přeměnu cholesterolu již na úrovni podvěsku mozkového není dobrý nápad, pokud vás trápí jen to akné a nejste přímo TS, kde je pozvolná změna v rozložení tuků žádoucí. To, že se akné léčí antiandrogeny a že za akné stojí hlavně ty andorgeny nepopírám, tady by možná stálo za zvážení použít spíše spironolakton a lék verospiron. Tento lék působí až proti účinkům 5-alpha reduktázy na úrovni působení testosteronů v kůži, nikoliv proti vzniku testosteronu. Se snížením tvorby testosteronu se totiž mohou vyskytnout výše zmíněné další nežádoucí účinky. Pokud již nějaké antiandrogeny berete, možná by stálo za to zvážit také nesteroidní inhibitor enzymu 5alpha reduktázy finasterid nebo též nesteroidní flutamid.

akne

Kromě antiandrogenů s nejistými výsledky se dá akné předcházet ještě jinými způsoby celkem účině. Kyselinu acetylsalicilovou znáte jako aspirin a kyselinu salicilovou určitě znáte jako výtažek z léka vrby. Je to účinné přírodní antiseptikum usmrcují mikroorganismy. Antiseptika jsou druhem desinfekce, která působí proti mikroorganismům, jež šíří zánět živící se v tukových buňkách. Mnoho krémů s ní je velmi účinných.

Udělala jsem si za tu dobu pořádník použitých přípravků podle preferencí. Pórovatou plěť rozhodně musím ošetřit oproti zanášení a před každým nanesením krému. Na to mám buď aknelot čistící vodu nebo čistící krém od nivei. Gelové krémy, většinou ty modré barvy, jsou dobré při ošetření pleti po zátěži, IPL epilátorem, a příjemně i pleť vypínají. Na vyčištění před nanesením krému mám Niveu pure effect wash off a Aknelot čístící vodu. Obojí má pěnivý efekt. Tyhle přípravky ale vůbec neničí mikroorganismy a nezabraňují vzniku akné, jen možná zpomalují jeho šíření v mastných pórech, protože je pleť díky nim čistší a některé pory více stáhnou. Na noční užití jsem si pořídila Garnier PureActive s výtažky z uhlí pro lepší vyčištění a s antiseptickou kyselinou salicilovou. Na den používám Aknelot pleťový krém také s kyselinou salicilovou a to z důvodu, že ten není černý od toho uhlí, není tolik hustý, nedělá pleť takovou víc gumovou a dá se na něj nanést pudr. Pudr nebo makeup na akné nevadí. A když je nejhůře tak mám betadinku a při hnisavých pupíncích antibiotický framykoin. Při krvácení je dobré ranku ošetřit tyčinkou namočenou do peroxidu. Určitě se vám vše při HRT bude hodit.

Na úplný závěr pár grafů antiandrogenních léčiv spojených s HA

Graf inhibice 5-alpha reduktázy

inhibice5ar

LNG = levonorgestrel, NGM = norgestimát, 3–KDSG = 3ketodesogestrel (aktivní metabolit DSG), GSD = gestoden, DNG = dienogest, CPA = cyproteronacetát, Finasterid = blokátor 5a-reduktázy

Graf vazebné afinity gestagenů na androgenní receptory

afinita

prog. = progesteron, NGM = norgestimát, 17–DNGM = 17–deacetylnorgestimát (aktivní metabolit NGM), 3–KDSG = 3–ketodesogestrel, GSD = gestoden, LNG = levonorgestrel

Přípravky COC vhodné k léčbě registrované v ČR

Všimněte si z tabulky, že CPA v HA u Diane je na den 2mg, zatímco 2 tablety denně 50mg CPA v androcuru jsou 50x větší množství a ani to vám nezaručí, že akné nebude váš problém.

Název přípravku Gestagen Složení
Cilest norgestimát (NGM) 250 µg NGM/35 µg EE
Pramino norgestimát (NGM) 180, 215, 250 µg/35 µg EE
Diane 35 cyproteronacetát (CPA) 2 mg CPA/35 µg EE
Femoden gestoden (GSD) 75 µg GSD/30 µg EE
Jeanine dienogest (DNG) 2 mg DNG/30 µg EE
Marvelon desogestrel (DSG) 150 µg DSG/30 µg EE
Minulet gestoden (GSD) 75 µg GSD /30 µg EE
Regulon desogestrel (DSG) 150 µg DSG/30 µg EE
Yadine drospirenon (DRSP) 3mgDRSP/30µgEE
12 komentářů to

“TS, geny, hormony a proteiny V. – akné vulgaris”

 1. On Září 2nd, 2015 at 22:05 Eliška Liška Says:

  uff… to na jeden zátah ani nepřečtu, jak dlouho takovou věc píšeš a z kolika pramenů?

 2. On Září 3rd, 2015 at 8:14 Dominika Says:

  Většinou si na to sednu tak na dvě hoďky, vyhledám si zdroje a snažím se tomu nějak pochopit a napsat to pak napůl laicky. Tady byla situace o dost horší. Každý druhý článek o akné je o tom, co na něj pomáhá a co někteří doporučují a každý druhý článek o tom, že akné způsobují hormony. Ale to není zas tak úplně pravda, když testy dokázaly, že není žádná přímá úměra mezi tím, tak pak hledej příčinu v kupce sena. Odpověď je pak ten kortizol. Ten zvyšuje tu citlivost pleti a snaží se jí co nejvíc obnovovat, když je namáhána. Když se ale u TS potlačí tvorba aldosteronu může být pak mezi oběma velký nepoměr a to pak dává vzniknout tomu akné. Obojí jsou látky, které v kůži a pleti mají návazný vliv.

 3. On Září 3rd, 2015 at 11:28 Šárka Says:

  Žádná akné ani jiné kožní problémy se při HRT u mě nikdy před SRS operací nekonaly a ani po SRS operaci se nedějí. Došlo postupně jen na ztrátu sexuálního libida a vzrušivosti, kdy byla při HRT tak o 70 procent menší, a kdy po SRS operaci sexuální libido i vzrušivost totálně nadobro odezněly, jako kdyby mě to někdo nadobro ukradl.

  Myslím že nějaké akné je to méně podstatné co trápí TS MtF, mnohem podstatnější je dle mého ztráta sexuálních funkci u TS člověka.
  Pokud se má TS člověk znovu zařadit do společnosti, tak k tomu potřebuje i normální sexuální funkční život stejně jako jeho cis gender kolegové a kolegyně.

 4. On Září 3rd, 2015 at 15:35 Dominika Says:

  Tenhle blog se nezabývá přirozením někoho jiného. Tohle si jdi psát na jiné blogy. Píšu v tomto postu o akné. Chápeš ten rozdíl?

 5. On Září 3rd, 2015 at 16:58 Šárka Says:

  Jen nechápu proč tě nepálí „zásadní a důležité“ skutečné problémy které u ts lidí díky léčbě nastávají či mohou nastat.
  Vím, ty takovéto sexuální problémy, které tobě problém nedělají (nebo si myslíš že nebudou dělat) ignoruješ, bagatelizuješ a přehlížíš, ale jiní třeba ne.
  Každý není jako ty 😉

 6. On Září 3rd, 2015 at 17:20 Dominika Says:

  Já na SRS půjdu a od doby, co jsem zjistila, že tyhle lidi( ženy s penisy) jsou nenávistné vůči nám, co SRS podstupujeme, mne tohle téma absolutně nezajímá a tento blog o nenávistných lidech a jejich problémech nebude ani náhodou. Jděte si penisy pls řešit jinam. A nikdo nikoho do SRS nenutí.

 7. On Září 3rd, 2015 at 19:29 Šárka Says:

  Proč do toho hned pleteš ženy s penisy? Jde o problémy které tady nastávají některým trans ženám po SRS operaci.

 8. On Září 4th, 2015 at 14:01 Anonym Says:

  Akné se naopak prý na HRT zlepšuje, takže samotná HRT asi problém nebude.

  Když už tak dopodrobna se něco takového řeší jako akné. Co taky prozkoumat účinky HRT na celé tělo, jak působí HRT na tuky, svaly, aby měl člověk sjednocený vzhled podle toho jak se cítí?

  Toto je u HRT zanedbáno a lékaři to neřeší.

 9. On Září 4th, 2015 at 14:15 Anonym Says:

  Šárka: Kvalita SRS by se zlepšila, kdyby doktoři viděli, že se lidi nespokojím se vším, ale že chtějí více. Ale když vidíš u komise, že 70% možn i více nemá úplně passing, tak proč by doktoři řešili SRS? Vždyt TS se spokojí se vším! a to soudí podle jejich vzhledu…

 10. On Září 4th, 2015 at 14:25 Dominika Says:

  A proč si tyhle věci řešíte tady? Máte možnost Thajsko a zaplatit si, jenomže v tomhle nevím, jestli to bude nějaká výhra. Měly jste možnost vyplnit dotazník o spokojenosti Elišce a na to jste se vykašlaly. Mohly jste mít spolek, který by tohle řešil a vaše účast byla nulová. Jste nespokojené a neuděláte pro to nic než jen flamwerem zaplevelujete diskuze. Tak si, prosím vás, nestěžujte. A tady je to špatný místo k tomu ještě navíc.

 11. On Září 4th, 2015 at 15:33 Šárka Says:

  A co ty Dominiko uděláš a nebo můžeš udělat proti tomu aby ti zdravotníci nezmršili výsledek SRS operace?

  Myslím že nic nenaděláš, a jen pak sklopíš oči a smíříš se i se zmrveným výsledkem své SRS operace.

  O co jde? Jde o to upozorňovat nové případné kandidátky MtF na SRS operace, že operace změny pohlaví z mužského genitálu na ženský automaticky neznamená mít prima kundičku, ale může to být jen problém.

 12. On Září 4th, 2015 at 16:11 Anonym Says:

  Šárka: Asi je špatný varovat, lepší když pak holka trpí po operaci…

Email will not be published

Website example

Your Comment:

 
 • Přihlásit se