Lonely – transgender blog

Dominika byla proměněna…

Ženy, které jsou ještě ženami

Červenec28

Tahle zpráva nemá s transsexualitou přímou souvislost, ale přeci jen je kvůli něčemu zajímavá. Teď před pár dny jsem tu psala o amerických transgender sportovcích, kterým je zakazováno se účastnit sportovních utkání a reprezentovat svou školu. Většinou mladí transsexuální sportovci již užívají blokátory mužských hormonů do doby, než je jim po dosažení plnoletosti ze zákona umožněno podstoupit hormonální terapii a kompletní změnu pohlaví.

nemecko-semenyaova

Dávala jsem zde také několikrát za příklad atletickou federaci IAAF, která jako uznávaná atletická federace pořádá různá mistrovství a není žádné jiné, která by byla na takové mezinárodní úrovni jako je ona. V roce 2011 však bylo zjištěno jihoafrické půlkařce Caster Semeyaové větší množství testosteronu v krvi, což vyvolalo atletické pohoršení. Co je však tím větším množstvím testosteronu u žen? Ty ho totiž mají běžně do 3 pg/ml, muži mají 8-50 pg/ml. Nevím přesně a ani se nedovíme, kolik pikogramů testosteronu Caster měla, ale vedlo to k tomu, že tato půlkařka musela podstoupit zdlouhavé testy pohlaví v Berlíně a i přesto tato atletická federace zavedla v roce 2011 pravidlo horní hranice testosteronu u žen, což se nelíbilo indické sprinterce Dutee Chandové, která dostala o něco později kvůli tomu zákaz závodění až do roku 2017. Podala tedy k arbitrážnímu soudu návrh na zrušení tohoto pravidla a bylo jí v tom vyhověno a protože se jednalo o arbitrážní soud, bude toto rozhodnutí konečné.

Co je na tom zajímavého je to, že se IAAF nepodařilo vůbec prokázat tu skutečnost, že ženy s vyšší hladinou testosteronu jako mývají muži mají nějakou výhodu při soutěžích. Zákaz soutěžit byl zrušen a IAAF vyzvána, aby doložila jiná důvěryhodnější vědecká tvrzení.

Otázkou je, pokud se již došlo k takovému závěru, jaké by bylo asi další rozhodnutí, kdyby se teď zjistilo, že Dutee Chandová se narodila jako muž jako spousta jiných transgender sportovců. Co by bylo vůbec dalším předmětem sporu, když sportovní výsledky vůbec neovlivňují pohlavní hormony? Připadá mi to trochu komické stavět teď při takovémhle zjištění zevní mužský genitál za ten směrodatný orgán, který má vliv na sportovní výsledky. Chápejte mou ironickou poznámku tak, že jak to mezi nohama vypadá VADÍ, co je jím však do těla produkováno už NEVADÍ. A to vlastně dokonce ani v případě, kdyby si substitučně Chandová píchala ten testosteron do svalů.

Ve srovnání s transsexuálními sportovci tito mají hodnoty testosternou daleko nižší a dokonce i nižší než některé biologické ženy, já konkrétně 0,76 pg/ml. Blokátory, které užíváme působí velmi spolehlivě. Zbylo by pak jen hodnotit postavu a kostru člověka, jestli k lepším výsledkům má sportovvc nějaké predispozice a ty by byly způsobené tím, že transsexuální jedinec žil nějakou dobu v opačném pohlaví. Jenomže Caster Semenyaová ženou je, to dokázaly testy pohlaví, přesto jako atletka má postavu téměř mužskou. Nechtěla bych se jí tím nijak dotknout, ale ač bych jakkoliv mohla chtít, nikdy bych asi už na substituční hormonální terapii nedocílila tak vypracované horní poloviny těla, jako má ona ve svých dvaceti letech.

Co tedy s těmi sportovkyněmi, které přeměnou pohlaví prošly a mají hladiny testosteronu díky blokátorům velmi nízké nebo dokonce nikdy je jako některé zmíněné ženy na takových úrovních ani neměly? Co je tedy směrodatné při sportovních výsledcích, když ne ty pohlavní steroidní hormony? Tvrdit, že jak to vypadá nebo vypadalo mezi těma nohama, to asi už po arbitráži nikde neobstojí.

3 komentáře to

“Ženy, které jsou ještě ženami”

  1. On Červenec 31st, 2015 at 16:08 Kristýna Says:

    Je to sice OT, ale přeji vše nej k dnešnímu svátku Bluemoon.

  2. On Srpen 30th, 2015 at 14:51 Osamělý zápisník » Blog Archive » 10 měsíců HRT Says:

    […] je práce mozku. Možná by bylo zajímavé si o tom něco zjistit i pro Lonely, když např. IAAF pohořela na tom, že pohlavní hormony neovlivňují sportovní výkon. Subjektivně však cítím, že bez […]

  3. On Leden 23rd, 2016 at 9:34 Osamělý zápisník » Blog Archive » Mezinárodní olympijský výbor mění pravidla Says:

    […] a který zatím chirurgickou změnu nepodstoupil. Umožní také závodit indické sprinterce Dutee Chandové, která nedávno vyhrála arbitrážní soud kvůli vysokým hladinám testosteronu. Nová pravidla […]

Email will not be published

Website example

Your Comment:

 
  • Přihlásit se