Lonely – transgender blog

Dominika byla proměněna…

Změna jména a příjmení

Listopad29

Teď jsem si před chvílí vyzvedla ze schránky poslední doklad o změně jména, kartičku pojišťovny. Jestli někdo musel někdy oběhat všechny možné a nemožné úřady v souvislosti se změnou jména MtF, jsem to já.

Bez diagnózy F.64 Vám změnu neprovedou a když už ji máte, Fifková má na to předtištěnou žádost a vypíše vám potvrzení. S ním jsem zašla na matriku a tu žádost po mne chtěli vyplnit ještě jednou a napsat prohlášení, z jakého důvodu o změnu žádám. Pokud jdete na matriku a zbavíte se možnosti odvolání, vydají vám rozhodnutí hned a prý běžně vystaví nový rodný list do tří dnů, jinak vaši žádost posílají do místa bysliště, kde jste se narodily a rodný list vám přijde poštou do dvu týdnů jako v mém případě.

S novým rodným listem musíte na doklady. Občanku vám udělají po vyfocení do tří až čtyř týdnů, avšak za pas, který by jste měli jen rok chtělii 600,-Kč.

Jakmile mi vyhotovili občanku, musela jsem na živnostenský úřad kvůli IČ. Tam už jim prý jejich informační systém základních registrů hlásil, že by měli provést změnu, tak mi ji paní provedla, zaplatila jsem za nový list 30Kč a šla. Protože mám na podnikání ještě licenci od ČTÚ, tak mi paní po telefonu sdělila, že mi změnu na žádost provedou, ale když budu chtít osvědčení v písemné formě, budu muset za něj zaplatit 500,-Kč. Je pozoruhodné, že pokud si úřady mohou rozhodovat samostatně, pak poplatky za změnu budou pravděpodobně po vás požadovat, zatímco např. krajský soud změnu v obchodním rejstříku nebo katastrální úřad na katastru provedou oba automaticky bez papírování, sice se zákonnými lhůtami, ale přesto, stejně tak jako změnu po měsíci zaznamenal i statistický úřad. Opět jen na rok, no co mi zbylo, když to uvádět musím, pak jsem to i zaplatila. Smlouvy s dodavateli mám čtyři jako pracovní smlouy a nemuseli se měnit, popř. rušit a uzavírat nové. Stačilo jim zaslat rozhodnutí z matriky a doložkou nabytí právní moci. Pokud máte uzavřené pracovní smlouvy na dobu neurčitou se zaměstnavateli, udělejte to také tak a dejte tomuhle postupu přednost, aby nedošlo k tomu, že tu smlouvu s vámi uzavřou znovu, ale už na dobu určitou a vy by jste znovu byly ve zkušební době.

Nakonec změnu zaznamenali i na VZP, ale nic nedělají…když se k ničemu neměli, tak jsem k nim zašla osobně, kde jsem vyplnila žádost a dostala dočasný papír o pojištění. Kartička mi přišla po měsíci. U jiných zdravotních pojišťoven přímou návštěvu vyžadují.

Reakce úřednic byly docela zajímavé. Na matrice se s tím asi nesetkávají tak často a paní místo, aby řešila, zda-li je to jméno skutečně neutrální se hned běžela zeptat, co má vůbec dělat. Na živnostenském úřadě paní nechápala změnu příjmení, změna křestního jména jí problém nedělala, ale podivovala se proč někdo chce mít příjmení, které končí s „ů“. A na pojišťovně se mne paní třikrát pro jistotu zeptala, jestli nechci vycestovat kvůli cize znějícímu jménu 😀 Zas tak cizí to není 😀

dopis z ČSSZ

dopis z ČSSZ, kdy předchozí komunikace byla v mužském rodě a pochopili to správně.

A ptáte se na výsledek, zda-li změnit si jméno alespoň na neutrální stojí za to? ANO stojí.

posted under Můj RLT - život
2 komentáře to

“Změna jména a příjmení”

  1. On Prosinec 18th, 2014 at 21:28 the_ress Says:

    Zajímavé, mi na ZPMV řekli, že už tam tu změnu mají a tak mi jen vytiskli novou kartičku pojištěnce.

  2. On Prosinec 18th, 2014 at 21:37 Dominika Says:

    no super, nevím tedy jestli se to týká všech pojišťoven, ale ta nahlášená změna se týká hlavně základních registrů, na které jsou pojišťovny napojené a které asi fungují. Narozdíl třeba od rejstříkových soudů nebo živnostenských úřadů jsou ve změnách pasivní a nic sami od sebe neudělají, dokud se u nich nezastavíte osobně.

Email will not be published

Website example

Your Comment:

 
  • Přihlásit se